Ocak 30, 2022

Shiba Inu’nun (SHIB) 1 Dolara Ulaşması Mümkün Mü?

Shiba Inu (SHIB), 2020’de 0,000000000056 dolardan işlem gördüğü zamandan bu yana çok yol kat etti. İkinci en büyük meme kripto para birimi 2021’i 59.000.000 artışla ve 0,00003337 dolar seviyesinde sonlandırdı. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Shiba Inu kendisine başlangıçta 2 dolar kadar küçük miktarlarda paralar yatıran kişileri bile sadece 60 haftada milyoner haline getirdi. SHIB kısa bir sürede kripto elitleri arasında yerini aldı ve şu anda, grafiklerde de belli olmaya başlayan bu şaşırtıcı istatistikler sayesinde, piyasa değeri bazında dünyanın en büyük 14. kripto para birimi haline geldi.

Kripto piyasasının içinde bulunduğu düşüş trendini de takiben meme coin’de gerçekleşen dalgalı fiyat hareketleri, Shiba’nın sürekli büyüyen destekçileri arasında eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi: Shiba 1 dolar seviyesine ulaşacak mı? Rakamlara girmeden önce, bir adım geriye gidelim ve bu meme coin’in neden kripto topluluğundaki en sevilen projelerden biri olduğuna bakalım.

Shiba ınu’nun Doğuşu

2021, meme coin’leri ve özellikle bir meme coin için bir dönüm noktasıydı; Dogecoin (DOGE). Gamestop gibi short’lanan şirketlerdeki olağanüstü fiyat artışını tekrarlamak amacıyla Reddit topluluğu, Dogecoin’e yatırım yaparak elini kripto piyasasına uzattı. Elon Musk, bu kargaşayı anında fark etti ve hızla Dogecoin’in destekçisi oldu.

Sonraki aylarda olanlar, kripto para piyasaları için oyunun kurallarını değiştirdi. Artık bir kripto projesinin büyük finansal kurumlar veya varlıklı trader’lar tarafından desteklenmesine gerekmiyordu. Ortalama, günlük yatırımcı, seçtikleri token için organik zenginlik yaratılmasına katkıda bulunabiliyordu.

Biraz daha ileri sararsak; sonuçta Musk, sürü zihniyetini birkaç ay sonra DOGE ile aynı internet meme’inden ilham alan başka bir simgeye çektikten sonra, Shiba’nın popülaritesi fırladı. Bunun gerçekleşmesi için Musk’un çok bir şey yapması gerekmedi, sadece Shiba Inu cinsi bir köpek aldığını Twitter halkına duyurdu ve gerisi herkes için büyük bir sürpriz oldu.

Shiba Inu’nun topluluğu o zamandan beri önemli ölçüde büyüdü ve proje her hafta manşetlerde yerini almaya devam ediyor. Ancak elimizdeki soruya geri dönersek, bu etkileyici rakamlar Shiba Inu’yu 1 dolarlık bir değerlemeye itebilir mi? Bu gerçekleşirse, Shiba Inu’nun piyasa değeri yaklaşık 550 trilyon dolara ulaşacaktır. Bu, 2020 sonu itibariyle 94 Trilyon Dolar olan dünya GSYİH’sının neredeyse 6 katıdır. Tartışmaya daha gerçekçi bir ışık tutmak için Shiba Inu’nun yanma mekaniğine dikkat edelim.

SHIB için bir dolar mümkün mü?

Shiba Inu’nun şu anda 1 dolara dokunabilmesinin çok yolu yok; dolaşımdaki arzından sürekli olarak token yakılması, yatırımcılar arasında toplu satın alımlar gerçekleştirilmesi, platformun geliştirilmesi veya hepsinin bir kombinasyonu.

Shib’in ekibi, son zamanlarda oldukça aktif durumda, hatta yakın zamanda Shiba Inu  geliştiricileri “Shiberse” olacak adlandırılacak olan bir metaverse projesini duyurdu. Bu tür gelişmelerin kripto para birimini olumlu etkilemesi bekleniyor.

Shib yakımına bakarsak, topluluk tarafından yakılan coin’leri takip eden bir izleme sitesi olan Shibburn’e göre, son 24 saat içinde yaklaşık 46 milyon token yakıldı ve projenin başlangıcından bu yana yakılan toplam token 410 milyon’u aştı.

Shib topluluğunun sürekli yakım partileri düzenlemesine, platformlar yaratmasına ve düzenli olarak yakım yapmasına rağmen şu anda bu hızla bile, sadece 1 trilyon SHIB token’ı yakmak 40 yıl kadar sürebilir. Bu büyük miktar bile SHIB’in dolaşımdaki 548 trilyon arzında neredeyse hiçbir fark yaratmayacaktır. Ancak arz ve talep yasaları, arz azaldıkça fiyatların artmasını gerektirdiğinden, SHIB token’larına sahip olanlar, zaman geçtikçe onları yakmak yerine onları tutmaya teşvik edilecektir.

Ayrıca, daha geniş pazardaki son zayıflık da göz önüne alınırsa, apatit satın almak şu anda kripto yatırımcıları arasında oldukça zayıf. Şimdi, potansiyel bir Robinhood listesinden bahsediliyor ve bunun üzerinden geçilmesi, büyüme ve popülerlik açısından büyük bir başarı olacaktır.

Ayrıca, daha geniş pazardaki son zayıflık göz önüne alındığında, yatırımcıların iştahlı bir şekilde token satın alma ihtimali şu anda kripto yatırımcıları arasında oldukça zayıf. Bunların yanı sıra, potansiyel bir Robinhood listelemesinden bahsediliyor ve topluğun umutla beklediği bu durum gerçekleşirse, bunun büyüme ve popülerlik açısından büyük bir başarı olması ve fiyatı olumlu bir şekilde etkilemesi bekleniyor.

Bununla birlikte, Shiba Inu’nun yakın gelecekte 1 dolara yakın bir değere ulaşması pek de olası görünmüyor. Yazım sırasında SHIB, son 24 saate göre sabit bir durumda ve 0,00002159 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.