Ekim 2, 2023

Shiba Inu’dan Topluluğa Uyarı Geldi: Bunlara Hazırlıklı Olun!


Shiba Inu topluluk odaklı dolandırıcılık uyarı kanalı, dolandırıcılar tarafından masum kullanıcıları hedef almak için kullanılan çeşitli benzersiz formatlar hakkında uyarılar yayınlıyor.

Birçok dolandırıcılığın Web 3.0 ekosistemine girdi. Bu nedenle X’teki Shibarmy Scam Alerts hesabı, topluluk üyelerinin günümüzde kötü niyetli kişiler tarafından hacklenebileceği beş farklı yolu paylaştı.

Potansiyel 5 Dolandırıcılık Yolu

Listeye göre, kullanıcıların Phishing DApps aracılığıyla hacklenmesi mümkün. Bu durum, dolandırıcılar Shiba Inu, Bone ShibaSwap, Leash, Shiboshis ve ekosistemdeki diğer varlıklarla ilişkili meşru platformlarla yakından aynı olan başka bir merkezi olmayan uygulama oluşturduğunda ortaya çıkar.

Bu Kimlik Avı DApp’lerinin yaygınlığı göz önünde. Bu nedenle, ziyaret edilen DApp’in meşru olduğundan emin olmak için iki kez kontrol etmek gerekir.

Dolandırıcıların kullanıcıları istismar edebilmesinin bir başka ince yolu daha mevcut. Bu da X, Telegram ve Discord gibi sosyal medya platformlarında sahte bir DApp hesabı oluşturmaktır.

Bu sahte çevrimiçi profillerle, dolandırıcıların meşru bir protokolden yetkilileri temsil etmeye çalışması mümkün. Çoğu sosyal medya platformu SHIB ekosistemindeki tüm önemli kuruluşların resmi hesaplarına doğrulama sağlıyor. Bu nedenle bu şekilde dolandırılmayı önlemek kolaydır.

Buna ek olarak, kimliğe bürünme vakaları da Shibarium Scam Alerts hesabı tarafından dolandırıcıların istenmeyen mesajlar yoluyla sahte airdroplar sunmak için kullandıkları önemli bir araç olarak işaretlenmiştir.

Dördüncü dolandırıcılık modeli ise token isim varyasyonlarının kullanılmasıdır. Bu format, ekosistemdeki meşru projelere benzer isimlerin kullanılmasını içerir. Dolandırıcılar bunu, dikkatli davranmayan kullanıcıları istismar etmek için kullanır.

Tüm bunların yanı sıra, Resmi Olmayan Kanallar sorunu da mevcut. Bu nedenle kullanıcılara bu kanallar üzerinden işlem yapmaktan kaçınmaları tavsiye edildi.

Shiba Inu Dolandırıcılar İçin Hazırlıklı

SHIB ekosistemi, Ethereum tabanlı katman-2 ölçeklendirme çözümü Shibarium’un piyasaya sürülmesinin ardından özellikle dolandırıcılar için olgun bir zemin oluşturuyor.

Shibarium‘un ortaya çıkışının bir dizi yeni DApp’i çekmesi bekleniyor. Bunların, şüphelenmeyen kullanıcıları ve yatırımcıları dolandırmak için dolandırıcılar tarafından kolayca manipüle edilmesi mümkün.

Shibarium halihazırda bu saldırılarla karşı karşıyadır.

SHIB benzersiz şekillerde gelişiyor. Shytoshi Kusama da dahil olmak üzere ekosistemdeki çekirdek geliştiriciler, protokolle ilişkili olduğunu iddia eden doğrulanmamış projelerden gelen hack saldırıları konusunda her zaman uyardılar.

Kaynak : The Crypto Basic

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?