Seyahat Sektöründe Kripto Paralar ve Blockchain

Bitcoin, Blockchain ve geri kalan kripto para birimlerinin son zamanlarda dünya çapında giderek daha popüler hale gelmesiyle, yakında seyahat etme şeklimiz de değişebilir. Bu pek çok kişi için kafa karıştırıcı gelebilir, özellikle de tüm yaşamları boyunca fiziksel parayı kullananlar için, ancak kripto para birimleri ve Blockchain çok daha fazla fırsat sunar, gezginlerin ülkeden ülkeye çok daha az güçlükle gitmesini sağlayabilir.

Kredi kartları ve akıllı telefonlarla temassız ödeme yöntemlerinin kullanılmaya başlanması ve elektronik ortamda para transferi yapabilmesiyle nakit para genel olarak dünya genelinde daha az kullanılmaya başladı. Kripto para biriminin farklı bir ülkeye seyahat ederken yerel para birimine dönüştürülmesine gerekmez, herkes tarafından ve döviz borsalarının sinir bozucu ücretleri olmadan kullanılabilir. Kripto para birimi, ödemeler ne kadar küçük olursa olsun, tüm işlemler genel muhasebede günlüğe kaydedildiği için işletmelere de muhasebe konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca dijital para birimleri merkeziyetsizdir, yani para birimi merkezi bir hükümet tarafından kontrol edilmez. Gücü dev işletmelerden, bankalardan ve hükümetten alıp, bireylere ve daha küçük şirketlere bırakırlar. Kısıtlama olmaksızın küresel erişime izin verirler.

Bunun yanı sıra, Blockchain de temelde merkezi olmayan uygulamalar olan dApp’ları oluşturmak için kullanılır.

Oteller ve kafeler gibi birçok yer açık internet erişimine sahip olduğundan, bilgisayar hacker’ların verileri kolayca çalması için mükemmel fırsatlar yaratıyor. Bu yüzden de gezginler bu durumdan büyük ölçüde etkilenir. Bununla birlikte, Blockchain, merkeziyetsiz oluşu nedeniyle inanılmaz güvenlik avantajları sağlayabilir. Tüm verilerinizin depolandığı merkezi bir sunucuya bağlı değildir, bu da hacklemenin neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir.

Gezginler için diğeri büyük bir avantaj ise kripto paraların daha ucuz uçuşlar getirebileceğidir. Bu para birimleriyle ilgili herhangi bir komisyon veya ücret alınmaması nedeniyle, Bitcoin ya da diğer kripto paralar ile uçuşlar daha ucuz olabilir. 2014’te Expedia, Bitcoin’i uçuş için ödeme kabul etmeye başladı, havacılık endüstrisinde kripto para birimini kabul eden ilk şirket oldular. Bitcoin’i 2018’de kabul etmeyi bıraktılar, ancak başka bir şirket olan CheapAir Bitcoin kullanarak 5 Milyondan fazla uçuş sattı ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Hepimiz kripto piyasalarının inanılmaz derecede değişken olduğunu biliyoruz, bu da şirketlerin bu para birimlerini ödeme olarak kabul etmelerinin büyük bir risk olabileceği anlamına geliyor, ancak şu anda işlerin gidişatı, daha fazla insanın Bitcoin ve diğer altcoinlerle uçuş rezervasyonu yapacağını gösteriyor.

Kripto para kullanımının yaygınlığının artması, seyahat sektöründe bütün tarafların yararına olacaktır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.