Seyahat Devi, Fidye Olarak 4.5 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Ödedi

0
200

ABD’de yıllık 1.5 milyar dolar gelir elde eden beşinci en büyük seyahat şirketi olan CWT, bilgisayar sistemini ele geçiren hacker’lara 4.5 milyon dolar Bitcoin ödemeyi kabul etti.

31 Temmuz Reuters raporu, siber suçlulara ait Bitcoin cüzdanının 414 BTC aldığını bildirdi.

Hiçbir Müşteri Verisinden Ödün Verilmedi

Siber güvenlik araştırmacısı JAMESWT, CWT’nin bilgi sistemine 30 Temmuz’da Ragnar Locker isimli fidye yazılımı (kullanıcının programa yeniden giriş yapabilmesi için belirli bir fidye tutarı ödeyene kadar kullanıcının bilgisayarını etkisiz hale getiren yazılım) bulaşmış olduğunu keşfetti.

Şirket daha sonra gerçekten bir güvenlik ihlali yaşadığını doğruladı, bu yüzden sistemini geçici olarak kapatmak zorunda kaldı. Hackerlar fidye yazılımı notunda, fatura bilgileri, sigorta davaları ve finansal raporlar dahil olmak üzere 2 TB hassas veri indirdiklerini iddia ettiler.

Ancak, bilgisayar korsanlarının 30.000 olduğunu iddia ettikleri virüs bulaşmış bilgisayar sayısını abarttıkları bildirildi.

İlk talep 10 milyon dolar değerinde BTC’di, ancak CWT, sistemini tekrar online hale getirmek ve çalınan tüm verileri kurtarmak için sadece 4.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Devam eden bir soruşturma şimdiye kadar CWT müşterilerinin kişisel bilgilerinin olaydan etkilenmediğini gösterdi:

“Soruşturma erken aşamada olsa da, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin/müşteri ve gezgin bilgilerinin tehlikeye atıldığına dair bir gösterge yok.”

Fidye yazılımı saldırıları işletmeleri ve hatta tüm şehirleri kazaya uğramaya devam ederek milyarlarca dolar değerinde zarara neden oluyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın