Senato’dan SEC’e Uyarı: “SEC’in Böyle Bir Yetkisi Yok!”

0

Senatör Pat Toomey, Squawk Box ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir röportajda, kriptoya karşı tutumunu şaşırtıcı bir şekilde değiştirdi; Toomey artık kripto topluluğunu destekliyor! Daha önce altyapı faturasındaki tartışmalı kripto değişikliğini desteklediği için haberlerde yer alan Senatör Toomey, şimdi Başkan Gensler’in kripto endüstrisine ilişkin belirsiz düzenleyici vizyonuna karşı çıkıyor ve SEC’in yetki sınırlarını ihlal ediyor olabileceğini belirtiyor:

Senatör, CNBC izleyicisine, SEC’in düzenleyici rejiminin menkul kıymetler ve bunların ticaretini yapan platformlarla sınırlı olduğunu hatırlattı. Senatöre göre, belirli kriptolar menkul kıymet değilse, SEC’in bunları düzenleme yetkisi bulunmuyor.

Sen Toomey, Stablecoin’lerin Menkul Kıymet Olmadığını Savunuyor

SEC’i, komisyonu hangi kripto para birimini menkul kıymet olarak değerlendirdiğini belirleme konusunda net bir çerçeve sağlayamadığı için eleştiriyor. Senatör Toomey, Gensler’in stablecoin’lerin menkul kıymetler olduğu yönündeki argümanıyla ilgili endişelerini dile getiriyor; ona göre, stablecoin’ler menkul kıymet olarak sınıflandırılmak için yasal kriterleri karşılamıyor. Bununla birlikte, topluluğun düzenleyicilere karşı bir savaş planlamadığını, daha ziyade, SEC ve Başkan Gensler’in henüz kolaylaştırmadığı bir durum olan; menkul kıymetlerin özelliklerini belirleme konusu için sadece belirli bir politika yapısına ihtiyaç duyduklarını açıklıyor.

“Herhangi bir kripto para birimi üzerinde asla herhangi bir düzenleme olmaması gerektiğini düşünen tarafta değilim … ama burada yaptığımız şey hakkında şeffaflık ve nesnellik olması gerektiğini düşünüyorum.” 

Sen Toomey, Kripto Düzenlemeleri Konusunda Temkinli Olmayı Öneriyor

Senatör Toomey, menkul kıymetler, yatırım fonları ve hatta para piyasası hesapları kriterlerini karşılayan piyasa ürünleri olduğunu ve bu ürünler için düzenleyici bir çerçevenin oluşturulması gerektiğini de kabul ediyor. Ancak buna rağmen Senatör, hükümetin kripto para birimleri konusunda son derece dikkatli davranması gerektiği konusunda uyarıyor.

Toomey, merkezi olmayan alanın finans piyasalarını dönüştürebilecek kaçınılmaz teknolojik ve yenilikçi potansiyele sahip olduğunun altını çiziyor. Ancak Toomey, hükümetin kripto endüstrisini düzenlemek yerine yeniliği boğmaya karşı dikkatli olması gerektiğini vurguluyor:

“Belirli bir token’ın değeri hakkında bir fikrim yok. Ancak, altta yatan teknolojinin çok büyük bir değeri olduğuna inanıyorum. Finansta devrim yaratacak ve tüketiciler için harika şeyler yapacak. Yeniliği boğmamızı istemiyorum.” 

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın