Mart 26, 2024

SEC’ten Ripple ve Benzer Şirketler için Şok Hamle: “Caydırıcı Tedbirlerin Alınması Gerekiyor”!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve benzer şirketlerin gelecekte benzer ihlallere karşı caydırılması için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiğini savunuyor. Bu tedbirler arasında ihtiyati tedbirler, kar mahrumiyeti ve sivil cezalar da bulunmaktadır. SEC, bu tür eylemlerin yatırımcılara ve piyasalara verilen zararı telafi edeceğine inanmaktadır.

Ripple ve diğer şirketleri menkul kıymetler yasalarının ihlallerinden caydırmak ve piyasalara verilen zararı telafi etmek amacıyla SEC, mahkemeden gerekli yardımı sağlamasını talep etmektedir. Komisyon, ihtiyati tedbirlerin ve cezaların uygulanmasını destekleyen çeşitli faktörleri özetlemiştir. Bunlar arasında Ripple’ın ihlal geçmişi, davranışlarının pervasız doğası ve ihlallerinin münferit olaylar olmadığı gerçeği bulunmaktadır.

Düzenleyici açıdan bu faktörlerin toplu olarak, düzenleyici eylemin gerekli olduğunu desteklemektedir.

SEC, Ripple’ın XRP’nin yasadışı satışlarından elde ettiği karın affedilmemesi gerektiği görüşünde. Ripple’ın bu yanlış eylemlerinden kazanç sağlaması kabul edilemez olarak değerlendiriliyor. SEC, Ripple’ın Bölüm 5’i ihlal ettiği belirtti. Ek olarak tespit edilen sözleşmeler yoluyla yasadışı XRP satışlarından neredeyse bir milyar dolar aldığını belirtiyor. Aynı zamanda, Ripple’a karşı önemli bir sivil cezanın, hem şirket için hem de sektördeki diğerlerine karşı caydırıcı bir etki yapacağını ifade ediyor.

Ripple’ın Yanıtı

Ripple’ın baş avukatı Stuart Alderoty, SEC’in Ripple’ı ve genel olarak kripto para sektörünü cezalandırma ve bastırma amacında olduğu iddiasıyla SEC’i eleştirdi. Ayrıca Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, düzenleyici aşırılık olarak gördüğü durumu kınadı. Gary Gensler liderliğindeki SEC’in iddia ettiği suiistimallere işaret etti. Ripple’ın bu iddialara yanıtını Nisan ayında sunmayı planladığı belirtiliyor.

Güncek piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : U.Today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?