Şubat 29, 2024

SEC’ten Bir Darbe Daha: Sıradaki Hedefi Ünlü Yapay Zeka Şirketi Oldu!

Sam Altman’ın öncülük ettiği yapay zeka şirketi OpenAI bir süredir gündemde yer alıyor. Şirket, yönetimsel değişiklik ve tartışmalarla boğuşurken bu kez farklı bir konuyla gündeme geldi. Bu kez, yatırımcıları yanıltma iddiaları nedeniyle ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturuluyor.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, soruşturma CEO Sam Altman‘ın dahil olduğu iç yazışmalara bağlı olarak gelişti. Soruşturmada firmanın şeffaflığı ve yönetişimiyle ilgili soruları gündeme getiriyor.

SEC Sam Altman’ın Liderlik Ettiği OpenAI Şirketini Soruşturuyor

Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıların yanlış yönlendirilmiş olabileceği endişelerinin ardından OpenAI hakkında bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma, özellikle CEO Sam Altman’ın dahil olduğu iç iletişimlere odaklanan yapay zeka firmasındaki liderlik sarsıntısının hemen ardından geldi.

Özellikle, Altman’ın Kasım 2023’te aniden görevden alınması ve ardından yeniden göreve getirilmesi, kurucu ortak Ilya Sutskever’in ayrılması da dahil olmak üzere OpenAI’nin yönetim kurulunda önemli bir revizyonu tetikledi.

Büyük yatırımcı Microsoft da Kasım ayında yapay zeka firmasının yönetim kurulunda oy hakkı olmayan bir koltuk almıştı. WSJ’nin yorum taleplerine rağmen OpenAI’nin konuyla ilgili sessiz kalması dikkat çekti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere bu soruşturma, özellikle kar amacı gütmeyen bir kuruluştan yapay zeka endüstrisinde önde gelen bir oyuncuya dönüşmesi göz önüne alındığında, OpenAI’nin yönetim yapısını çevreleyen artan incelemeye katkıda bulunuyor.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?