Aralık 31, 2020

SEC’in Yeni Hedefi USDT Mi Olacak? Bitfinex CTO’su Söylentilere Yanıt Verdi!

Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, Tether stablecoin’inin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir sonraki hedefi olabileceği yönündeki söylentilere karşı çıktı. Bitfinex yöneticisi, piyasa değeri şu anda 20 milyar doları aşan Tether (USDT) stablecoin’in, uygun şekilde kayıtlı ve düzenlenmiş bir kripto olduğu konusunda ısrarcı.

SEC, Ripple’a Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği iddiasıyla dava açtıktan hemen sonra, XRP’nin değeri düştü. Ek olarak, davanın sonuçlarına karşı temkinli olan birçok kripto borsası token’ı listeden çıkardı. CTO, sosyal medyada dolaşan USDT stablecoin’inin Ripple’ın XRP token’ına benzer bir çıkmaza girebileceği söylentilerine yanıt verdi.

Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju, Circle’ın USDC token’ının “yasal olarak en çok düzenlenmiş stablecoin” olduğunu ve SEC’in Bitfinex’e karşı harekete geçmesi durumunda “sonunda USDT’nin yerini alacağını” öne sürmüştü. Ju’ya verdiği yanıtta Ardoino, söylentileri reddetti ve Ki Young Ju’yu yanlış bilgi yaymakla suçladı. CTO, şirketin stablecoin’inin, rakiplerininki gibi düzenlemelere bağlı olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Bir tweet’te CTO şu ifadeleri kullandı:

“Hatırlatma: Tether, tüm merkezi rakipler olarak FinCEN kapsamında kayıtlıdır ve düzenlenmektedir. Diğer ana yayıncıların yaptığı gibi, tüm Tether kullanıcılarına katı KYC / AML uygulanır. Daha az düzenlenen sadece FUD’dir. Kendinize, bu tür yanlış bilgilerin yayılmasının kimin yararına olduğunu sorun.”

SEC, USDT’yi Hedeflemiyor

Kripto topluluğu uzun zamandır USDT’nin denetimi veya eksikliği hakkında endişelerini dile getirirken, ekonomist Alex Kruger gibi bazı isimler SEC’in yakın zamanda stablecoin’i hedeflemeyeceği konusunda ısrar ediyor. Ju’nun ABD düzenleyicisinin listesindeki bir sonraki hedefinin Tether olduğu yönündeki spekülasyonuna verdiği yanıtta Kruger, “SEC’in Tether’i hedef almayacağını” çünkü stablecoin sorunlarının “kayıtsız menkul kıymetlerle ilgili olmadığını ve farklı bir kurumun teminatı altında olacağını savundu.

Benzer şekilde, avukat Jake Chervinsky, SEC’in USDT’nin peşinden gidecek yetkili olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor çünkü ona göre stablecoin menkul kıymet olarak sınıflandırılması en zor şey.

Yine de, Ardoino’nun son açıklamalarının USDT stablecoin hakkındaki ısrarlı söylentilere son verip vermeyeceği net değil.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?