Ağustos 28, 2020

SEC’in Yeni Değişikliği Hakkında Kripto Para Topluluğu Ne Düşünüyor?


Bazı kripto uzmanları SEC’in ‘akredite yatırımcı’ hareketini destekliyor olsa da, diğerleri hareketin yeterince ileri götürmediğini iddia ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Çarşamba günü, akredite yatırımcıların tanımına ilişkin değişiklikleri açıkladı. Kripto topluluğunun bir kesimi bu gelişmenin olumlu olduğunu düşünürken, diğerleri bunun yetersiz kaldığını düşünüyor.

Akredite Yatırımcı Nedir?

Akredite bir yatırımcı, ilgili mali kuruluşlara kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin alım satımına izin verilen bir kişidir (veya bir ticari organizasyondur). Profesyonel deneyim, varlık büyüklüğü, net değer ve hatta yönetişim durumu ile ilgili bazı gereksinimleri karşılamayı içeren kriterleri karşılayarak ayrıcalıklı erişim elde ederler. Bir bireyin ABD’de akredite bir yatırımcı olabilmesi için, yıllık 200.000 dolardan fazla gelire ve 1 milyon dolardan fazla net değere sahip olması gerekir.

Yeni “Akredite Yatırımcılar” Tanımı

Yakın zamanda komisyon, akredite yatırımcılarla ilgili yeni kurallar kabul etti. Değişiklikler, belirli lisanslara sahip kişilerin akredite yatırımcı olmalarına izin vererek mevcut tanımı genişlettti. Bu tanım, STO’lara (Security Token Offerings) ve kripto alanındaki diğer seçeneklere yatırım yapmak isteyen kişilerin önünü açtı diyebiliriz.

“Hayırlar”

Bazı endüstri uzmanları, bu daha geniş tanımın muhtemelen en çok “Wall Street çalışanlarına” fayda sağlayacağını düşünüyor. Bu tanıma karşı görüşlerini kamuoyuna açıklayanlar arasında “En azından henüz anlamlı değil” ifadesiyle Andrew Hinkes bulunuyor.

“Evetler”

Diğer taraftan, destek verenler arasında, ‘Kripto Anne’ olarak tanınan Hester Pierce de var. Karar lehine duruş sergileyen bir diğer ünlü isim de Gemini CEO’su Tyler Winklevoss. Winklevoss şunları söyledi:

“Parasız bir Z kuşağının bir Wall Street Boomer’ı (Amerika’da 1946 ile 1964 arasında doğan nüfus) kadar sofistike bir yatırımcı olabileceğini kabul ettiği için SEC’i kutluyorum. Zenginlik yatırım zekasına eşit değildir, Wall Street “uzmanlarının” Bitcoin roket gemisini nasıl kaçırdığına bakın.”

Değişikliklerden yana olanlar arasında Zcoin kurucusu Poramin Insom, Trading Platform Uphold Baş Gelir Sorumlusu Robin O’Connell ve Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano yer alıyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?