SEC Yetkilisi, XRP’nin Menkul Kıymet Olma Durumunu Değerlendirdi

0

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Komiseri Hester Peirce, kripto para konusunda daha fazla düzenleyici netlik çağrısında bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Hester Peirce’e yakın tarihli bir Bloomberg röportajı sırasında XRP’nin düzenleyici durumu hakkında soru soruldu. Bir kripto para biriminin ihraççısının, düzenleyici tarafından dava edilmesinin coin’in mutlaka bir menkul kıymet olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Kripto endüstrisine verdiği açık destek nedeniyle “Kripto Anne” lakabını kazanan Peirce, yaptırım eyleminin varlığın bir yatırım sözleşmesi (bir tarafın yatırım getirisi (ROI) elde etme beklentisiyle para yatırdığı anlaşmalar) olarak satıldığı anlamına geldiğini söylüyor:

“Bir kripto varlığını bir menkul kıymet olarak düşündüğümüzde ne yapıyoruz, bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak satıldığını ima ediyoruz, bu da bu varlığın satışıyla ilgili sözler verildiği anlamına gelir, varlığın kendisinin mutlaka bir menkul kıymet olması gerektiği anlamına gelmez. Bu, menkul kıymet olarak satıldığı anlamına gelir.”

Peirce’e, SEC’in dolandırıcılık harici soruşturmalara çok fazla zaman harcamadan önce daha fazla düzenleyici netlik sağlaması gerektiğini söylüyor.

Ripple, XRP’nin Bir Yatırım Sözleşmesi Olmadığında Israrcı

Dağıtılmış defter teknolojisi geliştiricisi olan Ripple ve üst düzey yöneticilerinden Chris Larsen ve Brad Garlinghouse, Mayıs ayında federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddia edilen kayıt dışı XRP satışları nedeniyle dava edildi.

Ancak sanıklar ise aylardır, XRP sahiplerinin şirkette herhangi bir hissesi olmadığı için kripto para biriminin satış ve dağıtımının yatırım sözleşmeleri olmadığını savunuyor. Bunun yanı sıra Ripple eğer XRP menkul kıymet ise bile SEC’in bununla ilgili daha önce adil bildirim yapmadığı çerçevesinde savunmasını şekillendiriyor.

Daha önce tarafımızdan bildirildiği üzere, mahkeme kısa süre önce SEC’in Ripple davasında iki aylık bir keşif uzatma talebini kabul etmişti, bu da davanın 2022’ye kadar uzayabileceği anlamına geliyor.

İlgili Haber  Hukuk Uzmanı: Ripple vs SEC Davasının Olası Çözümü Ocak 2022'ye Kadar Gerçekleşmeyecek

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın