SEC, Yatırımcıları Bitcoin (BTC) Vadeli İşlemlerini Yaparken Dikkatli Olmaları Konusunda Uyardı

11 Mayıs Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin vadeli işlemlerini benimseyen yatırım fonları için bir uyarı yayınladı ve yatırımcılardan bu konuda son derece dikkatli olmalarını istedi. Geçen yıl BTC fiyatında yaşanan parabolik artışla birlikte, birçok hedge fonu, sigorta şirketi, bağış planları, emeklilik fonu vb. BTC ve türev ürünlerini benimsemeye çalışıyor.

SEC, Bitcoin türevi ürünlerin giderek daha popüler hale gelmesine rağmen, bunların “oldukça spekülatif” ve doğası gereği değişken olduklarını unutmamak gerektiğini belirtiyor. Menkul kıymetler düzenleyicisi, yatırımcılardan durum tespiti yapmalarını, risk iştahlarını tartmalarını ve fonların açıklamalarını incelemelerini istedi. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere SEC şunları söyledi:

“Yatırımcının korunması ve bu fonların devam eden uygunluğunun değerlendirilmesi personel için en önemli önceliktir. Ayrıca, SEC, Bitcoin vadeli işlem piyasasına yatırım yapan yatırım fonlarının deneyimi ışığında, Bitcoin vadeli işlem piyasasının ETF’leri barındırıp barındırmayacağını değerlendirmektedir.”

SEC, üç ana yönü kontrol ederek incelemeyi başlatacağını söyledi:

  1. Fonların Bitcoin’deki türevlerini tasfiye etme kabiliyetini incelemek.
  2. Bitcoin vadeli işlem piyasasını derinlemesine analiz edin ve Bitcoin türevlerindeki yatırım fonu yatırımlarını “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğini görmek.
  3. Fonların Bitcoin varlıklarını ve değerlemelerini gözden geçirmek.

SEC ve Bitcoin ETF Onayı

ABD pazarı, ilk Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Birçok büyük finans devi, tekliflerini onay için SEC’e sundu. Yakın bir zamanda; SEC, VanEck’in Bitcoin ETF’sinin onaylanması kararını Haziran sonuna kadar erteledi.

SEC Başkanı Gary Gensler son sözlerinde, kripto borsalarının ve kripto şirketlerinin çalışmasında net bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için ABD Kongresi ile çalışma ihtiyacını dile getirdi. Ayrıca, piyasanın sosyal medya manipülasyonunu kontrol etmek için kuralların güncellenmesi çağrısında bulundu.

Gensler, selefine kıyasla kripto dostu yaklaşımıyla bilinmesine rağmen, Bitcoin ve kripto spekülasyonları hakkındaki son yorumları, ABD’de Bitcoin ETF onayının muhtemelen beklenenden daha fazla zaman alabileceğini ima etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.