Şubat 17, 2023

SEC, Terra Kurucusunu Resmen Suçladı!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Do Kwon’u Menkul Kıymetler Kanunu ve Borsa Kanunu’nun kayıt ve dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçluyor.

Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon‘un, yatırımcıların fonlarının gasp edilmesini içeren milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılıkta yer aldığı iddia ediliyor.

SEC, haberi Twitter hesabında duyurdu. “Bugün Singapur merkezli Terraform Labs PTE Ltd ve Do Hyeong Kwon’u algoritmik bir stabilcoin ve diğer kripto varlık menkul kıymetlerini içeren multi-milyar dolarlık bir kripto varlık menkul kıymet dolandırıcılığı düzenlemekle suçladık.”

Paylaşılan basın açıklamasında Nisan 2018’den Mayıs 2022’ye kadar Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon’un, çoğu kayıtsız işlemlerde olan kripto varlık menkul kıymetleri sunduğu açıkça ortaya kondu. Kwon sonuç olarak yatırımcılardan milyarlarca dolar topladı.

Kayıt dışı bir kripto varlık olarak kabul edilen mAssets ve Terra USD (UST) listede açıkça yer aldı. Buna ek olarak, Terraforms ve Do Kwon’un yatırımcılara Mirror token olarak da bilinen MIR sattığı da iddia ediliyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC Başkanı Gary Gensler, kamuoyuna LUNA ve Terra USD’ye yapılan yatırımlarla ilgili kararlarını yönlendirmek için gerekli olan yeterli şeffaflığın sağlanmadığına inanıyor. Gensler, Kwon’un hem yanlış hem de yanıltıcı olan tekrarlayan beyanlarda bulunarak dolandırıcılık yaptığını savunuyor. Yatırımcılar bunun sonucunda yıkıcı kayıplar yaşadı.

Kaynak : Crypto News Flash

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?