Aralık 7, 2023

SEC, Spot Bitcoin ETF’si için Bir Sonraki Adımı Atmış Olabilir: İşte O Gelişme!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ya da bilinen adıyla SEC, artan ilgi ve talebi görmezden gelmeyecek bir hamle yaptı. SEC, Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için başvuru yapan dev yatırım firmalarıyla daha derin görüşmeler yapıyor. Grayscale, BlackRock ve ARK Invest gibi önde gelen şirketlerin SEC’in onayını bekleyen başvuruları ise sessiz bir şekilde beklemeye devam ediyor.

Bu önemli görüşmeler devam ederken, bazı kilit noktalar ön plana çıkmaya başladı. Ana kaygılar, dijital varlıkların güvenli olduğundan emin olmak, ETF hisselerini güçlü süreçlerle oluşturmak ve itfa etmek ve yatırımcı riskleri konusunda şeffaf olmak gibi konulardan oluşuyor. Bu tartışmaların derinliği, onay sürecinin son aşamalarına doğru ilerlediğine ilişkin spekülasyonları da tetikledi.

İncelenmekte olan bir diğer önemli nokta da Bitcoin ETF’lerinin istikrarının korunmasında düzenleyici gözetimin rolü olacak. SEC‘in güçlü bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya daha fazla odaklanması, bu öngörülemeyen piyasada yatırımcıları koruma konusundaki kararlılığını göstermektedir. Önerilen tedbirler dolandırıcılığı ve piyasa manipülasyonunu önlemeyi amaçlıyor.

Bitcoin’in değerindeki son artışlar SEC’in bu görüşmelerindeki olumlu ivmeyle bağlantılı gibi görünüyor. Bu yıl BTC fiyatı özellikle son haftalarda %160 gibi etkileyici bir oranda artarak piyasaya yeni bir soluk getirdi. Kripto para borsasındaki hareketlilik de bu yükseliş eğilimini yansıtıyor ve spot piyasada türevlere kıyasla daha fazla hareket gözleniyor.

Spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması, yatırımcıların BTC’ye yatırım yapmaları için düzenlenmiş bir alternatif sunacak ve gidişatı belki de tamamen değiştirecek. Analistler önemli bir ilk talep olacağını ve muhtemelen Bitcoin piyasasına önemli miktarda para gireceğini tahmin ediyor. Bitcoin’in değeri zaten yükselişteyken, SEC görüşmelerinden gelecek olumlu haberler daha da fazla büyümeye yol açabilir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere ARK Investment’ın başvurusu için son karar tarihi olan 10 Ocak’a yaklaştıkça beklenti de artıyor. Bu görüşmelerin ayrıntılı niteliği, ARK için olası bir olumlu sonuca işaret ediyor ve bu da SEC’in kararını bekleyen diğer başvuru sahiplerine fayda sağlayabilir. Bu görüşmelerin sonucu, insanların kripto para birimine yatırım yapma şeklini yeniden şekillendirebilir ve yatırımcılar için yeni bir meşruiyet ve güven çağını başlatabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?