SEC, Ripple Aleyhine Dava Açtı, XRP Kritik Destek Seviyesinin Altına Düştü!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ve yöneticilerine karşı resmi olarak dava açtığı haberinin ortasında, XRP günün erken saatlerinde 0.33 dolar’a kadar düştü.

SEC, San-Fransisco merkezli fintech girişimini, ticari faaliyetlerini finanse etmek için 1.3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymetleri yasadışı olarak satmakla suçluyor. SEC’in şikayetine göre, şirket ve kurucuları, hedeflerine ulaşmak için ABD’deki ve dünyadaki yatırımcılara XRP satışı sundu.

Şirketin başkanı Brad Garlighouse, yakın tarihli bir röportajda SEC tarafından dava açılacağını söyledi. Ayrıca Ripple‘ın mahkemedeki konumunu savunmaya hazır olduğunu iddia etti. Dünyanın önde gelen kripto para birimlerinden biri olan XRP son iki günde %37’den fazla, haberin ardından %25’ten fazla değer kaybetti.

Ripple, kripto topluluğunun diğer üyelerinden bile eleştiri aldı. Hatta bazıları artık XRP’yi bir sahtekarlık olarak gördüğünü söyledi.

XRP’nin Çöküşü

Brad Garlinghouse, SEC’in Ripple’ı dava etmeyi planladığı haberini vermeden önce, XRP 0.57 dolar’dan işlem görüyordu. Kripto para kısa süre sonra 0.45 dolar’lık destek bölgesine düştü. SEC Ripple’a yönelik suçlamaları onaylar onaylamaz bu destek bölgesi kırıldı.

Yazım sırasında XRP 0.36 dolar’dan işlem görüyor. Gün içi düşük seviyelerinden toparlanmasına rağmen, kripto para günlük bazda değerinin yaklaşık dörtte birini kaybettiği için ilk 10’daki en kötü performans gösteren altcoin oldu. Son çöküşün ardından Tether XRP’nin yerini aldığından, XRP dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi unvanını kaybetti.

Teknik açıdan XRP, günlük EMA100’den 0.35 dolar’dan toparlandı. Ancak, yalnızca 0.45 dolar’ın üzerindeki sürdürülebilir bir hareket, düşüş baskısını hafifletecek ve uzun süreli bir toparlanmaya izin verecektir. Bunun yanında günlük EMA100’deki bir başarısızlık, aşağı yönlü baskıyı artıracak ve günlük EMA200 ile güçlendirilen 0.3 dolarlık psikolojik yolu açacaktır.

Makro destek seviyeleri açısından XRP, 0.34 dolar, 0.32 dolar, 0.30 dolar, 0.28 dolar ve 0.25 dolar’da yumuşak bir iniş bulabilir. Bununla birlikte, yatırımcılar Ripple’ın kazanma olasılığından çok davanın olumsuz tarafına odaklandıklarından XRP düşmeye devam edebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.