SEC, Ripple Aleyhindeki Şikayetini Değiştirdi! Dava Süreci Nasıl Etkilenecek?

0
527

Yalnızca birkaç gün önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple Labs, mahkemeyle ortak son tarihler üzerinde anlaşan ve her biri “iddialar ve savunmalar için yasal dayanakları” ana hatlarıyla açıklayan ortak bir mektup sundu. Avukat Jeremy Hogan’ın yasal bir analizde belirttiği üzere, mektup Ripple için “açık bir zafer” oldu. Ripple gerçeklerle ikna olurken SEC’in görüşü herhangi bir gerçek temelden yoksundu.

Muhtemelen SEC bunu şimdi anladığı için, dün mahkemeye değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Bunun yanında avukat Hogan, konuya ilişkin yasal görüşünü sunmak için konuyla ilgili yeni bir video yayınladı.

Hogan’ın da belirttiği gibi SEC, 97 sayfalık değiştirilmiş bir şikayette bulundu, Hogan da değişiklikleri bulmak için 97 sayfanın tamamını incelemek zorunda kaldı. Avukata göre nihayetinde değişiklikler “iki ila üç temel değişiklik” idi.

İlk olarak SEC, Ripple’ın kurucu ortakları Chris Larsen ve Brad Garlinghouse ile ilgili ilk şikayette bulunmayan gerçek ayrıntıları ekledi. Hogan’ın belirttiği gibi, SEC’in bireylere karşı da işlem yapması çok nadirdir, çünkü yaptırım son derece zordur. Sanıkların “niyet bilgisini” kanıtlaması gerekir.

“SEC’in XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlaması bireysel sanıklar için yeterli değil. Ayrıca, bireysel sanıkların bunu bildiklerini, yanlış olduğunu bildiklerini ve yine de satışları sürdürdüklerini kanıtlaması gerekir. Bu nedenle SEC’in Ripple’ın avukatlarından XRP’nin potansiyel olarak bir menkul olduğu konusunda onları uyaran görüş mektuplarını alıp almadığı konusundaki mücadele büyük bir sorun olacak.” 

Hogan’a göre, değiştirilen şikayet nihayetinde Larsen ve Garlinghouse’un kişisel davaları reddetme taleplerinin bir sonucu. Bunun yanında, değiştirilen şikayet daha önce SEC tarafından 15 Şubat ortak mektubunda duyurulmuştu ve bu mektupta “değiştirilmiş bir şikayette bulunmayı planladıkları” belirtilmişti. Hogan’a göre Larsen ve Garlinghouse’un reddetme hareketlerinin başarı şansı artık oldukça düşük ve bu Ripple için oldukça kötü bir durum.

SEC’in bunu yapması alışılmadık bir durum olsa da SEC, Larsen ve Garlinghouse adlı iki kişiye dava açtı. Hogan’a göre bunun üç olası nedeni var: Birincisi, her ikisi de XRP‘lerinde büyük karlar elde etmesi. İkincisi, sanıkları “stresli bir duruma” maruz bırakmak, bu basit bir taktik olarak değerlendirilebilir. Üçüncüsü, SEC, kurucuları cezalandırmak amacıyla bunu yapmış olabilir, bu da Ripple Labs’ın şirket olarak gitmesine izin vermek için kendisine bir “arka kapı” bırakabilir.

Belirgin olmasa da son bir önemli nokta, SEC’in yazdığı 186. paragrafta bulunuyor: “Garlinghouse’un teklifleri ve satışları, Platformlar A ve B ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en az iki diğerleri dahil olmak üzere çeşitli dijital varlık alım satım platformlarında gerçekleşti ve biri yurt dışında kurulmuş ancak ana iş yeri New York’ta.” Hogan’ın ortaya çıkardığı gibi, SEC, yargı yetkisini korumaya aldı. Ancak Ripple bunu kendi amaçları için de kullanabilir:

“[…] Ve Ripple’ın mahkemeye Amerika’da belirli işlemlerin bir etkisi olabileceğini, yargı yetkisi olduğunu, ancak diğer işlemlerin olmadığını ve mahkeme bunlarla hiçbir şey yapamayacağını söylemesi için açık kapı bırakıyor. Ripple isterse, bu yetki alanı sorununu ortalığa saçabilir.”

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty de Twitter aracılığıyla değiştirilmiş iddia beyanına yorum yaparak, yıllarca bekledikten sonra bir değişikliğin gelmesini eleştirdi:

“Çoğunuzun gördüğü gibi, SEC bugün değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Tek yasal iddia kaldı: XRP’nin belirli dağıtımları bir yatırım sözleşmesi oluşturdu mu? SEC’in hayal kırıklığına uğratmak için yıllarca bekledikten sonra şikayetlerini “düzeltmeye” çalışması gerekiyordu.” 

Son olarak farklı bir görüş bildirmesi açısından hukukçu Jesse Hynes’dan görüşlerine yer vereceğiz. Ünlü avukata göre mevcut değişiklik XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir etkiye sahip değil:

“Bu değişikliklerin tek amacı, Brad ve Chris’in ret dilekçesi vermesini engellemeye çalışmaktır. Burada, üç sanık olduğuna dikkat etmek önemlidir: Ripple, Brad ve Chris. Ripple bir cevap verdi. Brad ve Chris hiçbir dosyada bulunmadı. Kendi avukatları ve hukuk ekipleri var. […] Bu öneri, eğer kazanırlarsa Chris ve Brad’i davadan düşürür. Ama Ripple hala davada kalmaya devam eder. Hal böyle olunca da SEC değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Şimdi Brad ve Chris, önergeyi sunmaları mı gerektiğini yoksa sadece cevap vermeleri mi gerektiğini yeniden değerlendirecek.”   

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın