SEC, Ripple Aleyhindeki Şikayetini Değiştirdi! Dava Süreci Nasıl Etkilenecek?

Yalnızca birkaç gün önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple Labs, mahkemeyle ortak son tarihler üzerinde anlaşan ve her biri “iddialar ve savunmalar için yasal dayanakları” ana hatlarıyla açıklayan ortak bir mektup sundu. Avukat Jeremy Hogan’ın yasal bir analizde belirttiği üzere, mektup Ripple için “açık bir zafer” oldu. Ripple gerçeklerle ikna olurken SEC’in görüşü herhangi bir gerçek temelden yoksundu.

Muhtemelen SEC bunu şimdi anladığı için, dün mahkemeye değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Bunun yanında avukat Hogan, konuya ilişkin yasal görüşünü sunmak için konuyla ilgili yeni bir video yayınladı.

Hogan’ın da belirttiği gibi SEC, 97 sayfalık değiştirilmiş bir şikayette bulundu, Hogan da değişiklikleri bulmak için 97 sayfanın tamamını incelemek zorunda kaldı. Avukata göre nihayetinde değişiklikler “iki ila üç temel değişiklik” idi.

İlk olarak SEC, Ripple’ın kurucu ortakları Chris Larsen ve Brad Garlinghouse ile ilgili ilk şikayette bulunmayan gerçek ayrıntıları ekledi. Hogan’ın belirttiği gibi, SEC’in bireylere karşı da işlem yapması çok nadirdir, çünkü yaptırım son derece zordur. Sanıkların “niyet bilgisini” kanıtlaması gerekir.

“SEC’in XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlaması bireysel sanıklar için yeterli değil. Ayrıca, bireysel sanıkların bunu bildiklerini, yanlış olduğunu bildiklerini ve yine de satışları sürdürdüklerini kanıtlaması gerekir. Bu nedenle SEC’in Ripple’ın avukatlarından XRP’nin potansiyel olarak bir menkul olduğu konusunda onları uyaran görüş mektuplarını alıp almadığı konusundaki mücadele büyük bir sorun olacak.” 

Hogan’a göre, değiştirilen şikayet nihayetinde Larsen ve Garlinghouse’un kişisel davaları reddetme taleplerinin bir sonucu. Bunun yanında, değiştirilen şikayet daha önce SEC tarafından 15 Şubat ortak mektubunda duyurulmuştu ve bu mektupta “değiştirilmiş bir şikayette bulunmayı planladıkları” belirtilmişti. Hogan’a göre Larsen ve Garlinghouse’un reddetme hareketlerinin başarı şansı artık oldukça düşük ve bu Ripple için oldukça kötü bir durum.

SEC’in bunu yapması alışılmadık bir durum olsa da SEC, Larsen ve Garlinghouse adlı iki kişiye dava açtı. Hogan’a göre bunun üç olası nedeni var: Birincisi, her ikisi de XRP‘lerinde büyük karlar elde etmesi. İkincisi, sanıkları “stresli bir duruma” maruz bırakmak, bu basit bir taktik olarak değerlendirilebilir. Üçüncüsü, SEC, kurucuları cezalandırmak amacıyla bunu yapmış olabilir, bu da Ripple Labs’ın şirket olarak gitmesine izin vermek için kendisine bir “arka kapı” bırakabilir.

Belirgin olmasa da son bir önemli nokta, SEC’in yazdığı 186. paragrafta bulunuyor: “Garlinghouse’un teklifleri ve satışları, Platformlar A ve B ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en az iki diğerleri dahil olmak üzere çeşitli dijital varlık alım satım platformlarında gerçekleşti ve biri yurt dışında kurulmuş ancak ana iş yeri New York’ta.” Hogan’ın ortaya çıkardığı gibi, SEC, yargı yetkisini korumaya aldı. Ancak Ripple bunu kendi amaçları için de kullanabilir:

“[…] Ve Ripple’ın mahkemeye Amerika’da belirli işlemlerin bir etkisi olabileceğini, yargı yetkisi olduğunu, ancak diğer işlemlerin olmadığını ve mahkeme bunlarla hiçbir şey yapamayacağını söylemesi için açık kapı bırakıyor. Ripple isterse, bu yetki alanı sorununu ortalığa saçabilir.”

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty de Twitter aracılığıyla değiştirilmiş iddia beyanına yorum yaparak, yıllarca bekledikten sonra bir değişikliğin gelmesini eleştirdi:

“Çoğunuzun gördüğü gibi, SEC bugün değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Tek yasal iddia kaldı: XRP’nin belirli dağıtımları bir yatırım sözleşmesi oluşturdu mu? SEC’in hayal kırıklığına uğratmak için yıllarca bekledikten sonra şikayetlerini “düzeltmeye” çalışması gerekiyordu.” 

Son olarak farklı bir görüş bildirmesi açısından hukukçu Jesse Hynes’dan görüşlerine yer vereceğiz. Ünlü avukata göre mevcut değişiklik XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir etkiye sahip değil:

“Bu değişikliklerin tek amacı, Brad ve Chris’in ret dilekçesi vermesini engellemeye çalışmaktır. Burada, üç sanık olduğuna dikkat etmek önemlidir: Ripple, Brad ve Chris. Ripple bir cevap verdi. Brad ve Chris hiçbir dosyada bulunmadı. Kendi avukatları ve hukuk ekipleri var. […] Bu öneri, eğer kazanırlarsa Chris ve Brad’i davadan düşürür. Ama Ripple hala davada kalmaya devam eder. Hal böyle olunca da SEC değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Şimdi Brad ve Chris, önergeyi sunmaları mı gerektiğini yoksa sadece cevap vermeleri mi gerektiğini yeniden değerlendirecek.”   

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.