Mayıs 15, 2024

SEC O Altcoin için Nihai Kararı Vermeye Hazır: Token’ın Kaderi Buna Bağlı Olabilir!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), birkaç spot Ethereum ETF başvurusunu reddetmesi beklenirken, ETH token’ın bir menkul kıymet olarak ilan edebileceği uyarısında bulunan dijital varlıklar konusunda uzman bir avukat, bu gelişmenin ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

SEC, VanEck’in ETF için yaptığı başvuruya 23 Mayıs’ta, ARK Invest/21Shares’in başvurusuna ise 24 Mayıs’ta nihai kararını verecek. BlackRock, Fidelity ve Grayscale’in başvuruları da SEC’in masasında beklemeye devam ediyor.

Mart ayında SEC, BlackRock’ın başvurusuna ve Nasdaq’ın BlackRock’ın Ethereum ETF listeleme teklifine yönelik olası ret gerekçelerini öne sürmüştü. SEC’in bildirisinde yer alan bir soru, Nasdaq’ın teklifini borsa kurallarına göre “doğru şekilde” yapıp yapmadığıydı.

Yapılan Ethereum ETF Başvuruları Neden Reddedildi?

Van Buren Capital’de genel ortak olan Scott Johnson, bu sorunun dahil edilmesini anlamlı bulduğunu belirtti. Johnson, “Bu sorunun açık amacı, bu spot Ethereum ETF başvuruların bir menkul kıymeti tutuyorlarsa emtia temelli güven esaslarına göre yanlış şekilde dosyalanmış olabileceği gerekçesiyle reddedilebileceğidir” yorumu yaptı.

sec ethereum etf kararını verdi mi?

SEC, dijital varlığı dolaylı olarak bir emtia olarak dışlamaktansa, ETF başvurularının beklenen reddinde Ethereum‘un düzenlenmiş bir menkul kıymet olduğunu da açıkça belirtebilir. Ancak bu durumun “oldukça düşük bir ihtimal” olduğunu söyleyen Swan Bitcoin yönetici direktörü Terrence Yang, SEC Başkanı Gary Gensler ve ekibinin politik bir yaklaşım içinde olduğunu savundu. Yang, kripto dostu politikacıların, özellikle Eski Başkan Donald Trump’ın, bu tür bir karara tepki gösterebileceğini belirtti.

SEC’in Ocak ayında spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından, spot Ethereum ETF’lerinin aynı muameleyi göreceğine dair umutlar azalmış durumda. Blockchain tabanlı tahmin platformu Polymarket’te, trader’lar bu ay ETF’lerin onaylanma olasılığını sadece %16 olarak değerlendiriyor. SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin’in bir emtia olduğunu açıkça ifade ederken, Ethereum’un düzenleyici durumu hakkında Mart ayı itibarıyla soruları yanıtsız bıraktı.

Kaynak : Decrypt

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?