Ocak 21, 2023

SEC Noktayı Koydu: Bu Altcoin Menkul Kıymet!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Cuma günü, merkezi olmayan finans (DeFi) trader’ı Avraham Eisenberg’ü Solana merkezi DeFi borsa Mango Markets’ten 116 milyon dolar çekmesi nedeniyle suçladı. Ancak bu eylem daha geniş bir etki yaratabilir. SEC’in suçlamaları, Mango’nun yönetişim token’ı MNGO token’ın bir “menkul kıymet” olduğu iddiasına dayanıyor. Bu SEC tarafından daha önce kullanılan bir argüman türü.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere 27 yaşındaki Eisenberg, Ekim ayında Mango Markets’e karşı “son derece karlı ticaret stratejisi” düzenlemedeki kabul edilen rolü nedeniyle zaten cezai emtia dolandırıcılığı suçlamalarıyla karşı karşıyaydı.

SEC’in şikayeti, Eisenberg’ün eylemlerinin yanı sıra, MNGO‘yu bir menkul kıymet olarak tanımlamak için kullandığı Howey Test standartlarını, önceki yaptırım eylemlerinde yaptığına benzer bir ticaret davası olarak işliyor. SEC, daha önce Coinbase (COIN) hakkında da “menkul kıymet” kararı vermişti ve davanın detayları bu davaya oldukça benziyor. Sonuç olarak SEC’in derdi Mango Markets ile değil.

Mango kurucu ortağı ise konuya ilişkin bir yorum yapmaktan çekindi.

SEC, MNGO’yu bir yönetişim token’ı olarak tanımlasa da bir menkul kıymet olarak alınıp satıldığı yorumunu ekledi. Bunun en büyük nedeni sahiplerin bir kar beklentisi olması ve ortak girişimde bulunmaları. Bu da SEC tarafından dikkat edilen hususlar olarak biliniyor. Yöneticiler ise token’ı yönetişim faaliyetleri kapsamında kullanılacak şekilde tasarladıklarını savunuyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin kayıtsız menkul kıymetlere ve ticaret yaptıkları kayıtsız borsalara karşı sabrını yitirdiği yönündeki uyarılarını artırdı.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu geçen hafta Eisenberg’e piyasayı manipüle ettiği suçlamasını yöneltmişti.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?