Aralık 9, 2023

SEC, Fidelity ile Yaptığı Görüşmede Bitcoin ETF’sinde Önemli Bir Adım Attı!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), beklenen Bitcoin ETF‘sinin detaylarını görüşmeye devam ederken, daha detaylı bir görüşme için Fidelity Investments ile bir toplantı yaptı.

7 Aralık’ta kamuyla paylaşılan bir belgeye göre, Cboe BZX Borsası’nın önemli ortakları, SEC yetkilileri ve Fidelity çalışanları, Wise Origin Bitcoin Trust adlı ürünün nasıl işlediğini görüşmek için bir toplantı yaptılar. Bu toplantıya Cboe BZX Borsası’ndan iki kişi, SEC’den altı kişi ve Fidelity’den dokuz kişi katıldı. Toplantının amacı, planlanan Bitcoin ETF’sinin niteliklerini anlamak ve açıklamaktı.

Tartışmanın özü, Cboe BZX’in Cboe BZX Kural 14.11(e)(4) kapsamında Wise Origin Bitcoin Trust hisselerini listelemek ve ticaretini yapmak için önerdiği kural değişikliği etrafında dönüyordu. BTC ETF’sinin operasyonel çerçevesini göstermeye yardımcı olmak için Fidelity, dosyalama uyarınca toplantı sırasında ayrıntılı bir sunum yaptı.

Sunumda, önerilen ETF’nin temel stratejileri ve operasyonel mekanizmaları vurgulandı. Dosyalamada dikkat çeken bir husus, fiziki yaratımlar yoluyla arbitraj ve riskten korunma etkinliğinin vurgulanması oldu. Belgede, fiziksel oluşturma ve itfaya izin vermenin önemi vurgulanarak, bunun tüm katılımcılar için ticaret verimliliğini ve ikincil piyasa fiyatlandırmasını artırmak için çok önemli olduğu belirtildi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Fidelity, spot Bitcoin ETF çıkarmak için uzun zamandır uğraşıyor. Yatırım devi, bu tür bir ETF için SEC’e ilk kez 19 Haziran’da başvurmuştu. Bu başvuru, BlackRock ve diğer bazı varlık yöneticilerinin daha önce yaptığı benzer başvuruların ardından gelmişti. Fakat SEC, Fidelity’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu 2022 yılında onaylamamıştı.

Son toplantı, Fidelity’nin bir Bitcoin ETF‘sinin karmaşıklıklarını ve potansiyel faydalarını açıklığa kavuşturmak için düzenleyicilerle etkileşime girme girişiminin yenilendiğine işaret ediyor. Tartışmalar, düzenleyici kaygıları gidermek ve kripto para tabanlı finansal ürünlerin geleneksel piyasalara girişine yönelik manzarayı yönlendirmek için sektördeki daha geniş bir çabanın parçası olarak yorumlanabilir.

ABD’de kripto para birimleriyle ilgili yatırım ürünlerinin akıbeti, SEC gibi denetim otoriteleri ile Fidelity gibi büyük finans şirketleri arasındaki görüşmelerin sonucuna bağlı. Bu görüşmeler, dijital varlıklar için geleneksel finans piyasalarında daha kapsamlı ve düzenli bir ortam yaratılmasına katkıda bulunabilir ve böylece kripto para birimlerinin kabulünü artırabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?