Eylül 16, 2022

SEC Başkanından Kritik Açıklama: Ethereum Menkul Kıymet Mi?

SEC başkanı Gary Gensler, Wall Street Journal’ın (WSJ) yakın tarihli bir raporunda, hisse kanıtına sahip kripto paraların menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini söyledi. WSJ raporuna göre, SEC başkanı, sahiplerinin hisse senedi yoluyla pasif olarak getiri elde etmelerini sağlayan hisse kanıtı (PoS) blockchain’lerin yönetim token’larının Howey testini geçebileceğini iddia etti.

Gensler, şu anda piyasada bulunan bu tür varlıklara örnek olarak Cardano, Solana ve Ethereum’u (yakın zamanda PoS geçişini tamamladı) gösterdi. Adı geçen Howey testi kapsamında, bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilen bir varlık, federal güvenlik yasalarına tabidir.

Howey testi, 1946 Yüksek Mahkeme davasında oluşturulmuştur. Buna göre yatırımcılar bir işletmeyi ne kadar az olursa olsun kar elde etmek için finansal olarak desteklerse, yatırıma konu olan varlığı bir yatırım sözleşmesi olarak kabul eder. Özetle finansal aracın menkul kıymet olarak adlandırılması ve SEC’in kontrolüne girmesi için aracın şu dört kriteri karşılaması gerekir:

  • Para yatırımı olmalı
  • Bir kar beklentisiyle
  • Ortak bir işletmede
  • Üçüncü bir şahıs tarafından elde edilecek kar ile

Bu nedenle Gensler, PoS dijital varlıklarının Howey testini geçebileceğine inanıyor:

“Howey testinin temel göstergelerinden biri, yatırımcının başkalarının çabalarına dayalı olarak kâr beklemesidir.”  

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, 15 Eylül’de Ethereum, bir iş kanıtı (pow) ağından bir PoS ağına geçişini tamamladı. PoS mekanizması altında, bir blockchain ağındaki katılımcılar, işlemleri işlemek ve ağı güvenceye almak için kripto para birimlerini “paylaşır” (veya kilitler). Bu mekanizma büyük miktarlarda enerji tüketen bir madencilik sürecini içeren Bitcoin gibi PoW kripto para birimlerinden farklıdır. Gensler haklıysa, Ethereum’un tarihsel değişimi, varlığın artık bir yatırım sözleşmesi olarak değerlendirileceği anlamına gelir.

Bunun sonucunda da, menkul kıymet yasalarına tabi olabilir. Gensler sık ​​sık Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını söyledi ancak Ethereum‘un bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda her zaman sessiz kaldı.

WSJ’ye göre, SEC yetkilisi, stake etme ve PoS coin’leri hakkında yorum yaparken spesifik olarak herhangi bir kripto para biriminden bahsetmedi. Fakat SEC başkanı, söz konusu açıklamaları Ethereum’un hisse ispatına (PoS) geçtiği gün yaptı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.