Şubat 18, 2023

SEC Başkanından Kripto Paylaşımı Yapanlara Uyarı: Bunları Yapmayın!

NBA emektarı Paul Peirce, bir token projesinin tanıtımı nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 1,4 milyon dolarlık bir anlaşmayla karşı karşıya. Bu gelişme sayesinde SEC başkanı Gary Gensler, kripto parayı destekleyen ünlülere güçlü bir uyarı gönderdi.

FTX ile bağlantılı yüksek profilli isimlerin uzun listesinden yola çıkan düzenleyici, dikkatini dijital varlıkları destekleyen ünlü isimlere çevirdi. Özellikle yatırımcıları “ünlülerin bu onayları neden yaptıklarını” anlamaya çağırıyor.

SEC Ünlü Kripto Onaylarını Hedefliyor

FTX, 2022 yılı boyunca birçok ünlü ismin desteklediği bir kripto borsasıydı. Tom Brady, Giselle Bundchen ve Larry David’in yer aldığı Super Bowl reklamları, borsayı gezegendeki en büyük markalardan bazılarıyla aynı seviyeye getirdi.

Bilindiği üzere Kasım ayına gelindiğinde şirket iflas etmiş ve kurucusu dolandırıcılıktan tutuklanmıştı. Bu da pek çok kişinin dikkatini platformu destekleyen yüksek profilli isimlere çevirmesine yol açtı. Şimdi ise SEC Başkanı Gary Gensler, bir NBA yıldızıyla yaptığı anlaşmayla, kriptoyu destekleyen ünlülere güçlü bir uyarı gönderdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Paul Pierce 17 Şubat’ta SEC ile 1,4 milyon dolar değerinde bir anlaşmaya vardı. NBA oyuncusuna yönelik suçlamalar, EthereumMax tokenlerini tanıtmasından kaynaklanıyordu. Özellikle de promosyon için ödeme yapıldığının açıklanmaması. Benzer şekilde, Kim Kardashian gibi ünlüler de benzer SEC suçlamalarıyla karşı karşıya.

Gensler, “Bu dava ünlülere bir başka hatırlatma. Yasalar, menkul kıymetlere yatırımı teşvik etmek için kimden ve ne kadar ödeme aldığınızı kamuoyuna açıklamanızı gerektiriyor. Bir menkul kıymeti tanıtırken yatırımcılara yalan söyleyemezsiniz” dedi.

Gensler ayrıca, “Ünlüler kripto varlık menkul kıymetleri de dahil olmak üzere yatırım fırsatlarını desteklediklerinde, yatırımcılar yatırımların kendileri için doğru olup olmadığını araştırmaya dikkat etmeli. Bununla birlikte ünlülerin bu destekleri neden yaptıklarını bilmelidirler” şeklinde belirtti.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?