SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Borsalarının Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yeni atanan başkanı Gary Gensler, House Financial Services Committee’nin (ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi) sanal bir oturumuna katıldı. Gensler yöneltilen bir soru üzerine, kripto para birimi piyasasının, daha fazla yatırımcı korumasından yararlanabileceğini söyledi.

Gary Gensler yaptığı açıklamada, 2 trilyon dolar’lık kripto para piyasasının ABD’de kripto borsaları için olası düzenlemeler de dahil olmak üzere daha fazla yatırımcı korumasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Gensler ayrıca, SEC’in yetkisinin, kripto para birimlerine yatırım yapabilecek menkul kıymetler ile ürünler veya varlık yöneticileriyle sınırlı olduğunu söyledi. Ancak Kongre’nin, özellikle değişimler çevresinde daha fazla düzenleyici açıklık getirmede bir rol oynayabileceğini öne sürdü.

SEC Başkanı “Şu anda bu borsaların SEC’de veya kardeş kuruluşumuz Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nda düzenleyici bir çerçevesi yok” dedi ve ekledi:

“Bu borsaları kapsama alan bir piyasa düzenleyici otorite bulunmuyor ve bundan dolayı da sahtekarlık veya manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruyucu önlem yok.”

Temsilci Patrick McHenry’nin dijital varlıklar hakkındaki bir sorusuna yanıt olarak gelen yorumlarda Gensler, SEC’in sosyal medya ve piyasa davranışı arasındaki etkileşimlere daha fazla önem verdiğini de belirtti. 

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın