SEC Başkan Adayı XRP Hakkında Ne Düşünüyor?

0
377

Gary Gensler’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı olma ihtimali tartışmalı olmaya devam ediyor. Kripto topluluğunda Ripple Labs, bazı yöneticilerine karşı açılan davaya ve XRP’nin bir menkul kıymet olarak olası sınıflandırılmasına ilişkin konumu hakkında spekülasyonlar var.

Gensler’in SEC Başkanı olarak adı, bu yılın 13 Ocak tarihinde Reuters raporunun yayınlanmasından bu yana daha güçlü bir şekilde anılmaya başlandı. Bununla birlikte, ABD başkanlık seçimlerinde Joe Biden adına olumlu sonuçların ardından finansal politika geçiş ekibinin bir parçası olmasıyla SEC başkanı adayı olarak adı yeniden gündeme geldi. YouTuber “Chico Crypto”, 1997’den günümüze Bill Clinton yönetimindeki Gensler’in kariyeri hakkında araştırma yaptı.

YouTuber, araştırmasında Gensler’in kripto endüstrisini ve pazarını “derinlemesine” anladığını belirledi. Bununla birlikte, birkaç röportajda Gensler, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. SEC başkan adayı tarafından gündeme getirilen en büyük güvenlik ihlali, Ripple fonlarının XRP’de tekrar tekrar satılması gibi görünüyor:

“Şirket Ripple, XRP’yi değerli bir şey için takas ediyor ve şu anda kullanıyorlar. Ripple, başlangıçta 2013’te genesis bloğunu başlattı ancak token’larının %80’ini elinde tuttu.”

Bu anlamda Gensler, XRP için olumlu bir kararın bile daha fazla davaya yol açabileceğine inanıyor. Bunun nedeni, Ripple Labs tarafından belirlenen emsallere dayanarak davaları için olumlu bir sonuç arayan menkul kıymet olarak sınıflandırılan başka token’lar olabilir. Gensler şunları söyledi:

“Şunu söyleyeyim, eğer (bir mahkeme) bunların menkul kıymet olmadığına karar verirse, bunun da muhtemelen mahkemeye çıkacağını düşünüyorum. Ve bunun nedeni, başka birinin “Neden düzenlemeden çıkıyorlar ben de (menkul kıymet) değilim?” diyecek olması.”

Daha öncede bildirdiğimiz üzere, gelecekteki SEC adayının konumu tartışmalı ve düzenleyici kuruma gelişinin Ripple Labs aleyhine açılan davada olumsuz bir etkisi olacağına dair somut bir kanıt yok. Topluluk tarafından sunulan diğer videolarda, SEC başkan adayı XRP’nin “köprü para birimi” olduğunu iddia ediyor.

2021’de Bitcoin ETF Onayı Gelebilir Mi?

Bunların yanında Eski ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) üst düzey yetkilisi Jeff Bandman, Coindesk için yazdığı bir makalede, Gensler ile çalışma deneyimini payşatı. Orada, SEC başkan adayının kripto endüstrisine fayda sağlayacak Bitcoin yanlısı bir vizyona sahip olduğunu doğruladı. Buna ek olarak, Bandman, Gensler’in başkanlığı altında, pozisyonu onaylanırsa, düzenleyici kurumun odağını “kötü bir şeyin olmasını önlemek istemekten” “bunlar (kripto para birimleri) Amerikan yatırımcılarına nasıl güvenli bir şekilde sunulabilir?” şeklinde değiştireceğine inanıyor. Bandman şunları öngörüyor:

“Sanırım sonunda SEC’den bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) yeşil ışık göreceğiz. Spot piyasanın temel likiditesi ve fiyat keşfi ve oluşumunun gerçekleştiği seçilmiş kaynak pazar yerlerinin bütünlüğü ile ilgili verileri yakından inceleyip ikna edeceğini tahmin ediyorum.”

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın