SEC, 2017’deki Bu Korkutucu Uyarısını Yineledi!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, muazzam kripto katliamının ortasında, 2017 boğa koşusunda yaptıkları uyarıyı tekrar yayınladı. Görünüşe göre dört yıl önceki bazı temel kusurlar hala var olmaya devam ediyor.

Yatırım yapmakla ilgili eğitim ve bilgilendirme konularını ele alan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuğu Ofisi Twitter hesabı, 2017’deki SEC uyarısını tekrarladı.

Kaynak: Twitter / SEC

“Ünlü biri bunun iyi bir yatırım olduğunu söylediği için bir şeye yatırım yapmak, asla iyi bir fikir değildir”

Uyarı, ABD vatandaşlarının; varlıkları ve ürünleri destekleyen ünlülerden yatırım tavsiyesi almalarını önlemek için yapıldı.

Bu uyarı ilk kez 1 Kasım 2017’de yayınlanmıştı. SEC, çeşitli “yatırım” seçeneklerinin utanmaz bir şekilde promosyonunu yapmanın, maalesef internet ünlüleri için yaygın hale geldiğini kabul etti:

“Film yıldızlarından profesyonel sporculara kadar ünlüler; televizyonda, radyoda ve sosyal medyada çok çeşitli ürün ve hizmetleri – hatta bazen yatırım fırsatları da dahil olmak üzere – tanıtabilir. (…) Ünlü biri bir ürünün veya hizmetin iyi bir yatırım olduğunu söylediği için yatırım kararı vermek, asla iyi bir fikir değildir.”

O sırada komisyon, bu reklamlar karşılığında alınan ücretin ifşa edilmemesinin, federal menkul kıymetler yasalarının ihlali olduğunu ve dolandırıcılık olarak değerlendirilebileceğini de açıkça belirtmişti. SEC’in, temmuz 2017’deki diğer raporunda ise şunlar yazıyordu:

“Sanal bir token’ı veya bir menkul kıymet olan coin’i tanıtan herhangi bir ünlü veya diğer birey, promosyon karşılığında alınan bedelin niteliğini, kapsamını ve miktarını ifşa etmelidir.”

Daha önce, 2017 ICO coşkusu sırasında, birçok ünlü, yatırım dolandırıcılığını teşvik ettikleri konusunda suçlanmıştı. Şöyle ki, ünlü boksör Floyd Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled, Stox ICO dolandırıcılığının tanıtımını yaptıkları için cezalandırıldı.

Devam eden ralli sırasında, kripto acemileri hala “influencerlar”ın yatırım tavsiyelerini takip ediyor. Mesela TikTok ünlüleri Ağustos 2020’de bir DOGE pump’ını tetikledi.

Ayrıca Tesla’nın CEO’su Elon Musk da, tweet’leriyle birçok insanı Bitcoin (BTC) ve Dogecoin’e (DOGE) çekti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.