Ocak 4, 2020

Savaş İhtimaline Karşı İranlılar, Bitcoin’i 24.000 Dolar’dan Satın Alıyor

LocalBitcoins verilerine göre, İran’daki Bitcoin fiyatı 24 bin dolara kadar çıkmış durumda.

Amerikan güçleri tarafından planlanan bir saldırı ile ABD’nin Irak’ta İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı operasyonlarından sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü haberi, dünyada büyük yankı buldu. Tüm dünya tarafından konuşulan bu olay ham petrol fiyatlarında artışa sebep olurken kripto para sektörünü de etkilemiş gibi görünüyor.

LocalBitcoins’in verilerini dikkate aldığımız da, İran’da Bitcoin fiyatının 24 bin dolara kadar çıktığını görüyoruz. Bu fiyat artışın sebebi olarak, İran vatandaşlarının savaş ihtimaline karşı, değer kaybeden ulusal para biriminden kaçmak istemiş olmaları gösteriliyor. Yaklaşmakta olan kaostan çıkmak için yol arayan İran vatandaşları, değer saklama aracı olarak Bitcoin’e yönelmiş olabilirler.

Diğer yandan, LocalBitcoins’te bildirilen işlem hacimleri son aylarda oldukça düşük seviyedeydi. Bunun sebebi, İran hükümetinin Kasım ayından beri ülke çapında internet erişimini kısıtlamış olması. Buna rağmen görünen o ki İran halkı, Bitcoin almak için normal değerinin yaklaşık olarak üç katını ödemeyi göze almış durumda.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.