Nisan 8, 2020

Şant Manukyan Küresel Piyasaları ve Bitcoin’i Değerlendirdi

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, uluslararası piyasalarda yaşananları değerlendirdi.

Son günlerde genel anlamda piyasalarda iyileşmeler yaşanıyor. İlk olarak Manukyan, Mart ayında yaşanan dipten sonraki durumu, geçtiğimiz yıllardaki ayı piyasalarıyla kıyasladı. Gelen kuvvetleri satışların ardından düzeltmeler yaşandığını belirtti. Dipten sonraki rallilerin ardından yeni bir dip oluştuğuna dikkat çekti ve yaşanan yükselişi “ayı piyasasının bitişi” olarak görmediğini belirtti.

Ardından Bitcoin tarafını değerlenirdi. Manukyan Bitcoin ile ilgili ilk olarak “Çokta kuvvetli olmasa da hisse senedi piyasasına paralel bir yükseliş görüyorsunuz.” dedi. Bunu bir hayal kırıklığı olarak yorumladı. Şunları ekledi:

“Bitcoin sonuç itibariyle bir hisse senedi bono gibi karşı tarafı olan bir taahhüt varlığı değil. Yani bir şirketten pay vermiyor veya bir getiri taahhüt etmiyor size. Burada bizim Bitcoin tutmamızın bir nedeni var. Bu yeni dünya düzeni değil, yeni dünya düzeninin Bitcoin üzerine olmayacağı çok net. Bir nokta var, o nokta da şu; Bitcoin aldığım zaman benim karşımda kim olduğu, karşımdakinin kredi notunun ne olduğu, ne ürettiği nakit akışının ne olduğu vs. hiçbir önemi yok çünkü karşımda bitiş yok. Dolayısıyla burada bir güven sorunu yaşamıyorum.”

Şant Manukyan ardından bu durumla ilişkili olarak piyasadaki en büyük problemlerden birisinin güven olduğunu belirtti. Gerçekten de Bitcoin’in en çok tercih edilme sebeplerinden biri de bu. Şu an hâlâ FED’e güvendiğimizi dile getiren Manukyan ardından Merkez bankalarının dijital paraya geçişiyle ilgili değerlendirme yaptı. İçinde bulunduğumuz ortamda bunun pozitif olmayacağını söyledi.

Manukyan’a göre eğer kağıt para piyasadan kaldırılacak ve dijital para sistemine geçilecek ise bu durumda Bitcoin ve altın gibi diğer varlıklarında piyasa da olması istenmeyecektir.

Son olarak yazının kaleme alındığı saat itibariyle Bitcoin 7.319 dolardan işlem görüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?