Şant Manukyan, DeFi Piyasalarındaki Büyümeyi Değerlendirdi

0
242

Corona virüs, tüm dünyada etkisini devam ettiriyor. Vaka sayısındaki artışlar; “2. dalga mı geliyor?” sorusuyla beraber endişeleri de artırdı. Bu endişelerin büyük bir yansımasını ekonomi de görüyoruz. Artan endişelerin oluşturduğu satış baskısı kripto piyasasını olumsuz etkilemiş durumda. Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’da Bitcoin ve DeFi ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Şant Manukyan öncelikle, geçmiş videolarında olduğu gibi “Fed para basıyor, bu Bitcoin fiyatı için olumlu bir gelişme” düşüncesini doğru bulmadığını dile getirdi. Bu düşünceyi savunanları açıkça “kötü niyetli” olarak değerlendirdi.

Şant Manukyan’ın DeFi değerlendirmesine geçmeden önce konuyla ilgili bilgi vermek istiyoruz. DeFi’yi en basit haliyle Merkezi Olmayan Finans olarak tanımlayabiliriz. Peki ne tür hizmetler sunuyor? DeFi hizmetleri borç verme, türevler, ödemeler, merkeziyetsiz borsalar ve varlıklar gibi unsurları içeriyor. Ethereum tabanlı, dijital varlıkların çeşitliliğine sahip DeFi yatırımları giderek büyüyor. DeFi Pulse’dan -merkeziyetsiz finans analizi platformundan- alınan son veriler gösteriyor ki piyasada kilitli olan fonların miktarında çok büyük bir artış var. DeFi piyasalarında kilitlenen toplam değer (TVL), 16 Haziran tarihinde bir milyar dolara yakın bir miktara ulaşmıştı. Peki şu an ne kadar? Yaklaşık olarak 1,5 milyar dolar gibi yüksek bir sayıya ulaşmış durumda. Manukyan bu önemli artış ile ilgili şunları söyledi:

“Bu hareket, kendi dünyası içinde buraya gelen bir para da olabilir. Aynı zamanda diğer bazı varlıklardan (dolar,hisse senedi gibi) buraya kayan bir parada olabilir; böyle bir paraysa kripto alemine çok ciddi para geliyor demektir.”

Videosunda çeşitli verileri paylaşan Manukyan, DeFi ile ilgili “bir mevduat alternatifi” oluşturmuş değerlendirmesini yaptı. Burada DeFi’nin çalışma sistemini en anlaşılır haliyle özetledi diyebiliriz. DeFi’daki büyümenin Ethereum açısından kritik olduğunu düşünen ekonomist, 300 dolar seviyelerini takip ettiğini ve kırılması durumunda önemli bir hareketlenme olacağını belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın