Kasım 15, 2022

Sam Bankman-Fried Tweet’leriyle Ne Anlatmaya Çalışıyor?

İflas eden FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, 14 Kasım itibariyle birtakım tweet’ler paylaşmaya başladı. İlk paylaştığı tweet’te “Ne?” yazısı paylaşan SBF, dikkatleri üzerine çekti. Ardından gelen tweet’lerde rastgele harfler paylaşan eski CEO, birçok spekülasyonun yapılmasına yol açtı. İşte detaylar.

Tweet serisini daha sonra tamamlayan SBF, “Ne, oldu?” şeklinde bir cümle kurdu. Ancak tweet’ler burada bitmedi. Son paylaşımda “Yasal tavsiye değildir. Finansal tavsiye değildir. Hepsi hatırladığım kadarıyla bu ama hafizam yanılıyor olabilir” mesajını paylaştı.

New York Times’ın röportajına katılan Sam Bankman-Fried, söz konusu şifreli mesajları açıklamaktan çekindi. SBF, “aklıma geldiği gibi yazıyorum.” Nedeni sorulduğunda “Bilmiyorum” dedi ve “Doğaçlama yapıyorum. Sanırım zamanı geldi” yorumu yaptı.

YouTuber Stepen Findeisen, SBF’nin Ekim 2020 podcast’ine atıfta bulundu. Findeisen’a göre SBF bir tür uyuşturucu madde etkisinde olabilir. Söz konusu iddia sosyal medyada gündeme girmeyi başardı.

Sam Bankman-Fried’ın Tweetleri Ne Anlama Geliyor?

Diğer spekülasyonlar arasında avukatların söz konusu tweet’leri engellediği iddiası yer aldı.

Gazeteci Alex Berenson, tweet’lerin Sam Bankman-Fried’ın akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ederek mahkemede avantaj elde etmeye çalışabileceğini dahi iddia etti.

Diğer bir spekülasyon da çok konuşulsa da hızlıca çürütüldü. Bu spekülasyonda SBF’nin eski tweet’lerini silmek için zaman kazandığı ve toplam tweet sayısını ‘aynı göstererek’ botları kandırmaya çalıştığını içeriyordu.

Koinfinans.com olarak daha önce aktardığımız üzere Sam Bankman-Fried daha önce pek hoş olmayan tweet’lerini sildiği için gündeme gelmişti. 7 Kasım tarihinde de FTX ve varlıklarının ‘iyi olduğunu’ açıkladığı bie tweet atmıştı.

Kripto içgörü platformu TIE, 15 Kasım’da Bankman-Fried’in geçen yıl içinde en az 118 tweet’i sildiğini gösteren bir belge paylaştı. Ancak tweet’lerin yazılımları tarafından her 15 dakikada bir kaydedilmesi nedeniyle daha fazlasının gözden kaçmış olabileceğini de ekledi.

Bağımsız kripto güvenlik araştırmacısı Officer’s Notes, FTX kurucusunun bilgiyi başka bir mesajda, yani gizli bir kodda sunmanın bir yolu olan steganografiyi denediğini iddia etti.

Tanınmış bir kripto trader’ı olan Gurgavin Chandhoke, Bankman-Fried’in FTX’le bağlantılı Alameda Research’ün eski CEO’su Sam Trabucco’ya bir mesaj göndermeye çalıştığını iddia etti.

Ancak birçok insan SBF’nin sadece ilgi çekmeye çalıştığı konusunda hemfikir. Sosyal medya analiz platformu Social Blade’den alınan veriler, Bankman-Fried’in Twitter takipçi sayısının, FTX çöküşünün ortaya çıkmaya başladığı 7-13 Kasım tarihleri arasında 202.000’in üzerine çıktığını gösteriyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coin Telegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?