Haziran 10, 2024

RWA Token Dünyasında Önemli Adım: O Altcoin’den Güçlü Hamle


Polkadot (DOT), yenilikçi katman-0 blockchain olarak, gerçek dünya varlıklarının (RWA) tokenleştirilmesinde önemli adımlar atıyor. RWA tokenleştirme konusundaki ilgi artarken, sektördeki uzmanlar ağın bu alanda lider olma potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Polkadot’un birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik üzerine kurulu mimarisi, emlak, emtia ve fikri mülkiyet gibi varlıkların tokenleştirilmesi için ideal bir platform sunuyor. Ayrıca, JAM Whitepaper (Polkadot 2.0) girişimi, Polkadot’un RWA tokenleştirme pazarındaki konumunu daha da güçlendirebilir.

Kripto analisti Michaël van de Poppe, Polkadot’un Yazılım Geliştirme Kiti’nin (SDK) ekosistemde popüler bir araç olduğunu ve bunun RWA’ların ağa entegrasyonunu kolaylaştırdığını belirtiyor. SDK, geliştiricilere blockchain teknolojisine minimum yatırım ile projeler oluşturma imkanı tanıyor ve bu kullanım kolaylığı RWA entegrasyonunu destekliyor.

Polkadot ekosistemi, RWA tokenleştirmeye odaklanan birçok dikkat çekici projeyi içeriyor. Örneğin, Energy Web, yeşil ve yenilenebilir enerji varlıklarını tokenleştirerek enerji dönüşümünü hızlandırmayı hedefliyor. Xcavate ise emlak yatırımlarını demokratikleştirerek daha geniş bir kitleye erişim sağlıyor ve Polkadot SDK kullanarak token transferlerini otomatikleştiriyor. Phyken Network, yeşil ve yenilenebilir enerji varlıklarını tokenize ederek milyonlarca yatırımcıya erişim sağlıyor ve yenilikçi bir know-your-customer (KYC) mekanizması kullanıyor. Centrifuge ise küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) gerçek dünya varlıklarını tokenize ederek likidite sağlıyor.

Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, maddi ve maddi olmayan varlıkların blockchain üzerinde dijital tokenlara dönüştürülmesini içerir. Bu süreç, işlemleri basitleştirir, geleneksel olarak likit olmayan varlıklara likidite ekler ve şeffaflık ve güvenlik sağlar. Sektör uzmanları, gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesinin blockchain teknolojisinin kitleler tarafından benimsenmesi için kritik olduğunu düşünüyor.

BlackRock CEO’su Larry Fink ve Franklin Templeton CEO’su Jenny Johnson, tokenleştirmenin finansal araçları dönüştürme potansiyelini vurguluyor. Fink, her hisse senedi ve tahvilin blockchain üzerinde benzersiz bir tanımlayıcıya sahip olacağı bir gelecek öngörürken, Johnson, NFT telif hakları ve sadakat programları gibi örneklerle tokenleştirmenin giriş noktalarını ve operasyonel maliyetleri düşürme yeteneğini gösteriyor.

KPMG’nin raporuna göre, küresel likit olmayan varlıkları tokenleştirme potansiyeli trilyon dolarlık bir fırsat sunuyor ve pazarın 2030’a kadar en az 28 ila 80 kat büyümesi bekleniyor. Artan benimsenme ve olumlu düzenleyici tartışmalar bu büyümeyi daha da destekleyecek.

Kaynak : BeInCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?