Ocak 28, 2022

Rusya’nın Kripto Para Düzenlemelerinde Yeni Gelişme: Yol Haritası Hazırlanıyor!

Rus haber ajansı RBK’ya göre, Rus hükümeti kripto para birimlerine kapsamlı bir yasak koymak yerine ülkedeki kripto endüstrisini düzenlemek için bir yol haritası ortaya koydu.

Hükümetin başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko tarafından imzalanan yol haritası, müşterinizi tanıyın (KYC) zorunluluğunu getirerek ve kripto şirketlerini herhangi bir gecikmeden sorumlu tutarak kripto endüstrisindeki anonimliği sona erdirmeyi amaçlıyor.

Ağır Düzenlemeler Var Ama Yasak Yok

Önerilen zaman çizelgesine göre, Rusya Maliye Bakanlığı, Mayıs ayına kadar eşler arası platformlar (P2P) için bir uyumluluk kontrol platformu tasarlamalı. Kripto endüstrisi de, Kasım ayına kadar küresel Mali Eylem Görev Gücü tarafından önerilen kara para aklamayla mücadele (AML) yönergelerini benimsemelidir. Ayrıca kripto platformlarının kayıt ve raporlama kurallarının yıl sonuna kadar hazırlanması gerekiyor.

Taslak ayrıca, kripto para birimi işlemlerini beyan etmedeki herhangi bir başarısızlık için çeşitli yaptırımlar öneriyor. Bununla birlikte, tüm Ruslar tarafından kripto varlıklarının beyanını zorunlu kılmak için bir yasa getirme fikri de araştırıldı, ancak buna herhangi bir zaman çizelgesi belirlenmiş değil.

Kripto düzenleme planının taslağı, birkaç Rus bakanlığı ve kurumundan üyelerden oluşan bir çalışma grubu tarafından hazırlandı. Ayrıca söz konusu gelişme, Rusya Merkez Bankası’nın ülkedeki kripto para birimlerinin dolaşımını tamamen yasaklama niyetlerini açıklamasından sadece bir hafta sonra geldi. Fakat görüldüğü üzere taslağın önerileri, merkez bankasının kriptoya yönelik teklifine meydan okuyor.

Daha önce, Rusya kripto para birimini mülk olarak adlandırarak yasallaştırdı, ancak ödemeler için kullanımlarını yasakladı. Bununla birlikte, ülkedeki kripto para birimleriyle ilgili yasalar hala karmaşık diyebiliriz.

Kaynak : Finance Magnates


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.