Rusya’nın Dijital Parası Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Rusya Merkez Bankası başkanı dün, ulusal para birimi olan rublenin dijital bir versiyonunun önümüzdeki yılın sonunda pilot test için hazır olabileceğini söyledi.

TASS haber ajansının bildirdiğine göre Elvira Nabiullina, enflasyon gibi birçok konuyu ele aldığı online bir konferansta dijital ruble ile ilgilide açıklamalarda bulundu.

Nabiullina’ya, dijital rublenin yakında piyasaya çıkıp çıkmayacağı soruldu. Rusya Merkez Bankası başkanı ise cevap olarak, dijital rublenin piyasaya sürülmesinin “oldukça gerçek” olduğunu belirtti. Sınırlı sayıda kullanıcıyla, dijital varlığın pilot uygulamasından önce bir danışma sürecinin olacağını da söyledi. Bunların hepsinin 2021’in sonunda gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), Dolar veya Türk Lirası gibi bir ülkenin fiat parasına sabitlenmiş dijital para birimidir ve Rusya’da sıkı bir şekilde düzenlenen Bitcoin gibi kripto para birimlerinden farklıdır. Çünkü CBDC’lerin aksine Bitcoin merkeziyetsizdir, yani bir hükümet veya merkez bankası tarafından kontrol edilmez.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler CBDC’lerle ilgileniyor. Hatta merkez bankalarının çoğu konuyla ilgili olarak belirli bir düzeyde gelişmeye başlamış durumda. Çin şu anda bu süreçte en ileride olan ülke ve dijital yuan’ı test etme aşamasının tam ortasında.

Rusya da kendi CBDC’sini piyasaya sürme konusuyla epeyce ilgileniyor. Ülkenin merkez bankası bu ay bir CBDC’nin “ödemeleri daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getireceğini” ve tıpkı nakit gibi “bir dijital rubleyi çevrimdışı kullanmanın mümkün olacağını” belirten bir rapor yayınladı. Raporda, “finansal altyapıya sınırlı erişime sahip uzak, seyrek nüfuslu ve ulaşılması zor bölgelerdeki” kişilerin dijital bir rubleden yararlanabileceğine de değinildi.

Tabi bunun yanında kripto para birimlerinin Rusya’da zor zamanlar geçirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bitcoin daha önce (bu yıla kadar) yasa dışıydı. Böyle bir ortamda dijital para yayınlama fikri de çok sürpriz değil. Bundan birkaç yıl önce, Bitcoin hükümetler için zararsızdı. Fakat şu dönemde, ülkelerin kripto para birimleri karşında, CBDC yayınlama hızı, çokta pozitif bir görüntü oluşturmuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.