Rusya’nın Blockchain Tabanlı Oylama Sistemine Saldırı Düzenlendi

0
179

Rusya’nın blockchain tabanlı oylama sistemi, Moskova ve Nizhny Novgorod’da hayata geçtikten sonra büyük bir sorunla karşılaştı.

Moskova’da, anayasa değişiklikleri için Bitfury’e ait Exonum kurumsal blockchain platformu kullanıldı. Exonum’un Moskova Bilgi Teknolojileri Bölümü tarafından üretildiği bildirilmişti. Fakat daha ilk günden sorunla karşılaşıldı ve Rusya’da ilk büyük dijital oylama denemesi pek istenildiği gibi gitmedi. İki şehir için uzaktan oy kullanmayı mümkün kılan blockchain tabanlı oylama sitesi fazla yükten dolayı çöktü. Birkaç saat sonra problem çözüldü ama ne yazık ki tek sorun bu değildi.

Rus medyası TASS tarafından aktarılan bilgilere göre platform 27 Haziran tarihinde bir saldırıya uğradı. Platforma DDoS saldırısı düzenlendi. Saldırı başarısız olurken, verilen oyların hepsinin sorunsuz şekilde sayıldığı bildirildi. Moskova hükümeti temsilcisi saldırının sistemde herhangi bir arızaya sebep olmadığını, bütün e-oyların başarılı bir şekilde işleneceğini ve blockchain üzerine kayıt edileceğini söyledi.

BitFury ise konuyla ilgili herhangi bir açıklamada yapmadı. Anayasa değişikliğinin Başkan Vladimir Putin’in iki kere daha 6 yıllık dönem görevi yapabilmesi için oylamaya açıldığını belirtmekte fayda var. Bu değişiklik sayesinde Putin, 2036 yılına kadar başkan olabilecek, en azından bu yolun önü açılacak.

Blockchain’in henüz oy kullanma konusunda yeterli donanıma sahip olmadığını düşünenler de var. Buna rağmen Rusya, anayasa referandumu gibi önemli bir seçimde blockchain’i kullanarak teknolojinin yeterliliğini kanıtlamaya çalıştı. Fakat karşılaşılan problemler her ne kadar çözülmüş olsa da bu çabaya gölge düşürdü.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın