Rusya’nın Blockchain Tabanlı Oylama Sistemine Saldırı Düzenlendi

Rusya’nın blockchain tabanlı oylama sistemi, Moskova ve Nizhny Novgorod’da hayata geçtikten sonra büyük bir sorunla karşılaştı.

Moskova’da, anayasa değişiklikleri için Bitfury’e ait Exonum kurumsal blockchain platformu kullanıldı. Exonum’un Moskova Bilgi Teknolojileri Bölümü tarafından üretildiği bildirilmişti. Fakat daha ilk günden sorunla karşılaşıldı ve Rusya’da ilk büyük dijital oylama denemesi pek istenildiği gibi gitmedi. İki şehir için uzaktan oy kullanmayı mümkün kılan blockchain tabanlı oylama sitesi fazla yükten dolayı çöktü. Birkaç saat sonra problem çözüldü ama ne yazık ki tek sorun bu değildi.

Rus medyası TASS tarafından aktarılan bilgilere göre platform 27 Haziran tarihinde bir saldırıya uğradı. Platforma DDoS saldırısı düzenlendi. Saldırı başarısız olurken, verilen oyların hepsinin sorunsuz şekilde sayıldığı bildirildi. Moskova hükümeti temsilcisi saldırının sistemde herhangi bir arızaya sebep olmadığını, bütün e-oyların başarılı bir şekilde işleneceğini ve blockchain üzerine kayıt edileceğini söyledi.

BitFury ise konuyla ilgili herhangi bir açıklamada yapmadı. Anayasa değişikliğinin Başkan Vladimir Putin’in iki kere daha 6 yıllık dönem görevi yapabilmesi için oylamaya açıldığını belirtmekte fayda var. Bu değişiklik sayesinde Putin, 2036 yılına kadar başkan olabilecek, en azından bu yolun önü açılacak.

Blockchain’in henüz oy kullanma konusunda yeterli donanıma sahip olmadığını düşünenler de var. Buna rağmen Rusya, anayasa referandumu gibi önemli bir seçimde blockchain’i kullanarak teknolojinin yeterliliğini kanıtlamaya çalıştı. Fakat karşılaşılan problemler her ne kadar çözülmüş olsa da bu çabaya gölge düşürdü.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.