Şubat 15, 2022

Rusya’da Kripto Düzenlemeleri Tehdit Altında Olabilir! – Taraflar Anlaşmaya Varamıyor

Rusya tarafından gelen kripto para düzenleme ve hatta kripto paraları yasal olarak tanıma haberlerine her geçen gün yeni bir gelişme ekleniyor. Yeni bir gelişmeye göre Devlet Başkanı Vladimir Putin‘den gelen bir talebe rağmen üst düzey Rus yetkililer bir anlaşmaya varamamıl gibi görünüyor. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para birimini yasallaştırmaya yönelik Rus Planlarına karşı olduğunu dile getirdi.

Putin’in bir uzlaşma formülü geliştirme talebine rağmen, üst düzey hükümet yetkilileri Salı günü gerçekleştirilen toplantıda kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda bir mutabakata varamadı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Başbakan Yardımcısı Dmitry Grigorenko yoğun görüşmeler gerçekleştirdi ancak kripto para birimlerinin yönetimi konusunda bir fikir birliğine varamadı. Konuyu yakından takip edenler olan kişiler, toplantı halka açık olmadığı için isminin gizli kalmasını belirterek birtakım açıklamalar yaptı. Ayrıca ne merkez bankası ne de Maliye Bakanlığı basın servisinden herhangi bir açıklama gelmedi. Grigorenko’nun bir sözcüsü, yorum talebine de cevap vermekten çekindi.

Ocak ayında kesin ve hızlı bir çözüm talep eden Putin, yetkililerin mutabakata varamaması sonucu bir politika belirleyemediler. Kommersant gazetesi geçen hafta Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın 18 Şubat’a kadar konuyla ilgili bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını bildirdi.

Ancak Merkez Bankası, çok fazla riske atıfta bulunarak kripto para birimini yasaklamayı önerdi. Bloomberg ayrıca Cuma günü Nabiullina’dan Siluanov’a kripto para yasağını öneren bir mektup gönderildiğini de doğruladı.

Rus düzenleyiciler, kripto paraların bir piramit şemasına benzediğini düşünüyor ve yatırımcıları, finansal sistemi ve ekonomiyi ciddi riske atabileceğini düşünüyor. Bu nedenle hükümet, dijital para birimlerini gölgelerden çıkarmak ve yatırım çekmek için düzenlemek istiyor.

Mevcut Rus yasaları, kripto varlıklarını kabul ediyor ancak bunları ödeme için bir para birimi olarak kullanmayı yasaklamış durumda. Başka bir deyişle, kripto para birimi büyük ölçüde düzenlenmemiş bir sektör olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yakın tarihli bir hükümet raporu, Rusların kripto paralarda yaklaşık 2 trilyon rubleye (26 milyar dolar) tuttuğunu tahmin ediyor.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.