Ocak 20, 2022

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Madenciliğini Yasaklama Çağrısında Bulundu

Sputnik’in Moskova’dan bildirdiği habere göre Rusya Merkez Bankası, Perşembe günü, ekonomik ve finansal istikrar için önemli riskler nedeniyle Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklama çağrısında bulundu.

Düzenleyiciler tarafından hazırlanan bir raporda, “Rusya Merkez Bankası, Rusya’daki kripto para madenciliğinin mevcut ölçeğinin ve daha fazla yayılmasının, ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Banka, madenciliğin verimsiz bir elektrik tüketimi yarattığını ve konut ve sosyal altyapı binalarının enerji arzını tehlikeye attığını düşünüyor.

Raporda, “Bu bağlamda, Rusya Merkez Bankası‘na göre en iyi çözüm, Rusya’da kripto para madenciliği yasağı getirmektir.” cümlesi kuruldu.

Rusya Merkez Bankası Perşembe, günü yayınladığı bir raporda, kripto para birimlerinin satın alınmasının vatandaşların refahını doğrudan tehdit edebileceğini belirterek, bu tür yatırımların finansal piyasa için risk oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto para birimlerinin vatandaşlar tarafından satın alınması, onların refahı için doğrudan bir tehdit oluşturuyor, bu fonların geri dönüşüne dair hiçbir garanti yok. Bu tür yatırımların toplu olarak dağıtılması durumunda bu, sosyal risklerin gerçekleşmesine yol açabilir.”

Raporda, kripto para birimlerinin kullanımından kaynaklanan finansal istikrar riskleri hala sınırlıdır, ancak vatandaşların daha fazla katılımıyla önemli ölçüde artacaktır.

Merkez Bankası ayrıca büyüyen kripto para piyasasında balon olma riskleri bulunduğunu kaydetti. Ayrıca Rusya’da kripto para birimlerinin ihraç edilmesini, dolaşımını ve değişimini yasaklamayı önerdi.

Düzenleyici, fiat para birimi için kripto para birimleri satın almayı veya satmayı amaçlayan işlemleri engellemek için belirli araçların geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : sputniknews


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.