Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Madenciliğini Yasaklama Çağrısında Bulundu

0
Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Madenciliğini Yasaklama Çağrısında Bulundu

Sputnik’in Moskova’dan bildirdiği habere göre Rusya Merkez Bankası, Perşembe günü, ekonomik ve finansal istikrar için önemli riskler nedeniyle Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklama çağrısında bulundu.

Düzenleyiciler tarafından hazırlanan bir raporda, “Rusya Merkez Bankası, Rusya’daki kripto para madenciliğinin mevcut ölçeğinin ve daha fazla yayılmasının, ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Banka, madenciliğin verimsiz bir elektrik tüketimi yarattığını ve konut ve sosyal altyapı binalarının enerji arzını tehlikeye attığını düşünüyor.

Raporda, “Bu bağlamda, Rusya Merkez Bankası‘na göre en iyi çözüm, Rusya’da kripto para madenciliği yasağı getirmektir.” cümlesi kuruldu.

Rusya Merkez Bankası Perşembe, günü yayınladığı bir raporda, kripto para birimlerinin satın alınmasının vatandaşların refahını doğrudan tehdit edebileceğini belirterek, bu tür yatırımların finansal piyasa için risk oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto para birimlerinin vatandaşlar tarafından satın alınması, onların refahı için doğrudan bir tehdit oluşturuyor, bu fonların geri dönüşüne dair hiçbir garanti yok. Bu tür yatırımların toplu olarak dağıtılması durumunda bu, sosyal risklerin gerçekleşmesine yol açabilir.”

Raporda, kripto para birimlerinin kullanımından kaynaklanan finansal istikrar riskleri hala sınırlıdır, ancak vatandaşların daha fazla katılımıyla önemli ölçüde artacaktır.

Merkez Bankası ayrıca büyüyen kripto para piyasasında balon olma riskleri bulunduğunu kaydetti. Ayrıca Rusya’da kripto para birimlerinin ihraç edilmesini, dolaşımını ve değişimini yasaklamayı önerdi.

Düzenleyici, fiat para birimi için kripto para birimleri satın almayı veya satmayı amaçlayan işlemleri engellemek için belirli araçların geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın