Şubat 9, 2022

Rusya, Kriptoyu Para Birimi Olarak Tanımak İçin Harekete Geçti!

Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rus hükümeti ve ülkenin merkez bankası, Rusya’nın kripto para birimlerini bir para birimi olarak tanıdığına dair mevzuat hazırlamayı kabul etti.

Rusya kriptoyu finansal sistemine entegre etmek için dijital varlıkları yasaklama planlarından sonra, kripto politikasında ani bir dönüş yaptı diyebiliriz. 8 Şubat Salı günü, Rus hükümeti, 18 Şubat’a kadar bir kripto düzenleyici taslağı sunacaklarını belirten bir rapor yayınladı.

Rus hükümeti, dijital varlıkların dağıtımının yalnızca bankacılık sistemleri veya lisanslı aracılar aracılığıyla gerçekleşeceği bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Bu sayede, yasal sektör dışında gerçekleştirilen herhangi bir işlem ceza gerektiren bir suç halini alacak. Ayrıca, ödeme aracı olarak kriptoyu yasa dışı olarak kabul edenlere ağır para cezaları uygulanacak.

Rusya’nın kripto politikasının en önemli hedeflerinden biri, dijital varlıkları ülkenin kendi finansal sistemine entegre etmek olacak. Hükümet, bunun sıradan özel yatırımcıların haklarını güvence altına alırken, dijital varlıkların mali suçlarda kullanılmasını engelleyeceğini söyledi. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Vatandaşların haklarının korunması, yatırımcıları nitelikli ve niteliksiz olarak ayırmanın yanı sıra kripto para platformları için lisanslama gereklilikleri ile sağlanacaktır.” 

Rusya, Kripto Pazarına Nasıl Yöneldi?

Daha önce, Rusya merkez bankası dijital varlıkların kullanımına tamamen yasak getirmeyi düşünüyordu. Ancak, kısa süre sonra devlet kurumları, hızla gelişen bu pazardaki bazı potansiyel fırsatları öne sürerek yasak girişimine müdahale etti.

Yerel haber yayını RT’ye göre, Rusya dijital varlıkları düzenleyerek ve vergilendirerek toplam 1 trilyon ruble, diğer bir deyişle 13 milyar dolar toplayabilir.

Ayrıca yetkililer, kripto madenciliği alanındaki potansiyel fırsatları değerlendiriyor. Rusya şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kazakistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük Bitcoin madencisidir.

Rusya’nın kripto üzerindeki yasal duruşunu bu ay daha fazla netlik kazanması, piyasa açısından ilginç olacak.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.