Rus Yetkililerden “Dijital Rublenin” Geleceği Hakkında Yorum Geldi

0

Rusya Federasyonu çok yakın bir zamanda “dijital rublenin” ilk prototipini çıkaracak. Tanıtılacak olan dijital ruble’nin ayrı bir yasal düzenleme ile yürütülmesi beklenirken Rus yetkililerden, dijital ruble’nin geleceğine dair yorum geldi.

Bu yıl içerisinde prototipi tanıtılacak olan dijital rublenin, ayrıntılı bir şekilde ele alınması ve yasal olarak düzenlenmesi 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek “deneylerden” sonra yapılması bekleniyor. Izvestia’nın aktardığına göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Dijital Ekonomi Geliştirme Departmanı müdür yardımcısı Alexey Minaev’e göre, geleneksel dijital para birimlerinin aksine dijital ruble yasal ödeme aracı olarak kullanılacak.

Minaev’e göre dijital ruble, ana akım kripto varlıklarla çok bağlantılı değil.

Rusya Devlet Duması Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov basına yaptığı açıklamada, yasal temelin geliştirilmesinin Ocak 2022’de başlayacağını ve en az sekiz yasa ve beş yasada değişiklik önerileceğini belirtti.

Resmi para biriminin dijital bir konsepti geçtiğimiz yılın sonunda Rusya Merkez Bankası tarafından açıklanmıştı. Piyasa sürülecek olan dijital rublenin, nakit ruble ve nakit olmayan (bankalarca işlem gören vb.) ruble arasında bir yerde konumlanacağı tahmin ediliyor. Diğer kripto varlıkların aksine dijital ruble, Rusya devleti tarafından düzenlenecek ve doğrudan devlete bağlı bir para birimi olacak. Bu özelliği nedeniyle dijital rublenin minimum risk ile piyasaya sürülmesi ve piyasada var olması bekleniyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, bu yılın başlarında , dijital rublenin tanıtılmasının ödeme altyapısının daha da geliştirilmesine, rekabetin artmasına ve yeni yenilikçi finansal araçların yayılmasına yardımcı olacağını söylemişti.

Bakanlık ayrıca, insanlar ve işletmeler için kullanılabilirliği artırmayı ve hizmetlerin maliyetlerini düşürmeyi de vaat ediyor.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın