Rus Bitcoin Hırsızı Fransa’ya İade Edildi

0
525

Kara para aklamaya dikkat çeken çok uluslu bir yasal kavgadaki son gelişmede, ABD tarafından büyük bir Bitcoin hırsızlık planı sebebiyle aranan bir Rus adam, Yunanistan’dan Fransa’ya iade edildi.

23 Ocak’ta Facebook’ta yaptığı bir gönderide Aleksandr Vinnik’in avukatı, müvekkilinin kaçırıldığını iddia etti ve bilgisi olmadan Fransa’ya gönderildiğini söyledi.

Zoe Konstantopoulou ayrıca Vinnik’in bir Paris hastanesinde “bitkin” olduğunu ve sorgulamaya uygun olmadığını söyledi.

Vinnik, ABD ve diğer yetkililer tarafından, insanların BTC-e olarak bilinen Bitcoin ve diğerleri gibi kripto paraları satın alıp satabilecekleri bir “dijital para birimi değişiminin” yöneticisi olarak tanınıyor.

2017 yılında ailesi ile tatile çıktığı bir Yunan plajında ​​ABD tutuklama emriyle tutuklandı.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, 39 yaşındaki Vinnik’in, Mt olarak bilinen başka bir dijital para borsasından çalınan Bitcoin de dahil olmak üzere 4 milyar Dolar’ın üzerinde kripto para birimi işleminde bulunan uluslararası kara para aklama programının arkasındaki beyni olduğu iddia ediliyor.

ABD, Vinnik’in iade edilmesi için Yunan mahkemesinde savaştı, ancak Rusya, Rusya’da daha küçük ve ilgisiz cezai suçlamalarla karşılaştığını söyleyerek rakip bir iade talebinde bulundu.

Bununla birlikte, yasal mücadelenin ortasında, Fransa da benzer bir hırsızlık suçlamasıyla Yunan mahkemesine iade talebinde bulundu.

Vinnik, geçen yıl ABD siber suç suçlamaları nedeniyle dünya çapında alıkonulan veya suçlanan yedi Rusdan biri.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın