Ocak 12, 2024

Robinhood’tan Bitcoin’e Müjdeli Gelişme: Beklenen Listeleme Haberi Geldi!


Kripto borsası Robinhood hızlı bir hamleyle, SEC tarafından onaylanan 11 spot Bitcoin ETF’sinin tamamı artık platformda olduğunu duyurdu.

Ancak, heyecanın ortasında Vanguard farklı bir duruş sergiledi. Perşembe günü aracılık hesaplarına sahip kullanıcıların spot Bitcoin ETF’lerini satın alamayacaklarını duyurdu.

Spot Bitcoin ETF’leri Robinhood’da Ön Plana Çıkıyor

Duyuruya göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakende yatırımcılar artık bu ETF’leri hem emeklilik hem de aracılık hesaplarında sorunsuz bir şekilde alıp satabilecek. Robinhood’un finansal erişimi demokratikleştirme taahhüdü, bu ETF‘leri komisyonsuz sunarak kullanıcılar için uygun maliyetli bir seçenek haline getirme hamlesinde açıkça görülüyor.

İlk işlem günü toplam 700.000 işlemle etkileyici rakamlar sergilerken, Grayscale 246.340 işlem ve 2,093 milyar dolarlık devasa hacimle lider oldu. BlackRock 174.720 işlemle onu yakından takip etti. Ancak, alt sıralarda yer alan WisdomTree ve Hashdex sırasıyla 3.228 ve 2.227 işleme tanık oldu.

Bu alım satım çılgınlığı, 2021 yılında ProShares’in vadeli işlem ETF’sinin piyasaya çıkışını çok geride bırakarak 4,11 milyar dolarlık toplam işlem hacmi kaydetti ve ProShares’in 1,1 milyar dolarlık hacmini geride bıraktı.

Vanguard Farklı Bir Duruş Sergiliyor

Spot Bitcoin ETF’lerini çevreleyen heyecanın ortasında, finans sektörünün önemli bir oyuncusu olan Vanguard, Perşembe günü Vanguard aracılık hesaplarına sahip kullanıcıların yeni listelenen spot Bitcoin ETF’lerini satın alma fırsatına sahip olmayacağını duyurdu.

Bu hamle yatırımcıları kızdırmışa benziyor ve bazıları yatırımlarını spot Bitcoin ETF’lerine yatırım yapılmasına izin veren diğer yönetim firmalarına aktarmayı tercih ediyor.

Vanguard’ın hamlesi Robinhood’un yaklaşımıyla tezat oluşturuyor. Bu yenilikçi finansal ürünlerin benimsenmesine ilişkin aracı platformlar arasındaki farklı stratejileri yansıtıyor.

Koinfinans.com olarak bidirdiğimiz üzere Robinhood’un spot Bitcoin ETF piyasasına girişi, kullanıcılar için finansal piyasa erişimini genişletme misyonuyla uyumludur. Platformun, Bitcoin’i doğrudan Robinhood Crypto aracılığıyla satın alma olanağı da dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunma taahhüdü, yatırımcılara bir dizi seçenek sunma konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Spot Bitcoin ETF’leri ilgi görmeye devam ederken, sektör Robinhood ve Vanguard gibi büyük oyuncuların farklı tepkilerine tanık oluyor. Bu alandaki rekabet ve zıt yaklaşımlar, kripto para ve ETF piyasalarının gelişen dinamiklerinin altını çiziyor.

Kaynak : invezz

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?