Robert Hormats, Çin’in Neden Kripto Paraları Hedef Aldığını Açıkladı

0

CNBC’nin Squawk Box programında yakın zamanda yapılan bir röportajda, Goldman Sachs’nin eski Başkan Yardımcısı Robert Hormats, Çin hükümetinin Bitcoin’i yasaklarken neyi amaçladığını açıkladı. Çin, kendi CNBC’sini geliştirirken ve uluslararası alanda kullanılmasını dilerken bunu yapıyor.

Hormats, hükümetin çeşitli hedefler peşinde koşmasından bu yana Çin’in kripto borsalarının web sitelerini ve kripto destekçilerinin sosyal medya hesaplarını (Weibo’da) engellediğine inanıyor. Bunlar, çok değişken ve saçma hale geldiğinden, deneyimsiz ve vasıfsız yatırımcıların kripto para piyasasına girmesini engelliyor.

İlgili Haber  Son Dakika: Çin Arama Motorları; Binance, Huobi ve OKEx'i Engelledi

Hormats, bir başka nedenin de Çin’in ülkeden sermaye çıkışlarını kontrol etmek istemesi olduğunu söyledi ve Çin’in, burada merkezi bir sistem istediğini belirtti. Bununla birlikte, aynı zamanda ülke hükümeti, dolar’ın küresel ekonomideki hakimiyetinden endişe duyduğu için kriptoda ilerlemek istiyor ve dolar aracılığıyla kendilerine uygulanabilecek baskılardan kaçınmanın yollarını arıyor.

Bilindiği üzere Çin, Bitcoin ve kripto borsalarını hedef alırken, merkez bankası (PBOC) – DCEP tarafından çıkarılacak kendi merkezi dijital para birimini geliştirmeye devam ediyor. PBOC’nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü başkanı Mu Changchun’a göre, kullanıcılar dijital yuan’ı kendilerine uygun her türlü e-cüzdanda saklayabilecekler.

Hükümet, önümüzdeki yıl Çin’deki Olimpiyatlar sırasında dijital yuan’ı kullanıma sunmadan önce, DCEP’yi birkaç şehirde test etmek istiyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın