RippleNet Başkanı: Fintech, 2021’de Bankalarla Rekabet Edebilecek


RippleNet Genel Müdürü Asheesh Birla, fintech firmalarının 2021’de geleneksel bankacılık kurumlarına ciddi rakipler olarak ortaya çıkmasını bekliyor. Birla söz konusu öngörüsünü biraz ileriye taşıyarak bir kripto para şirketinin yakında eski bir finans kurumunu satın alabilecek düzeye gelebileceğini söyledi:

“Gelgit dönüyor. Önümüzdeki yıl bir fintech veya kripto para şirketinin geleneksel bir finans kurumunu satın aldığını bile görebiliriz.”

Birla, kripto ile bankacılık arasındaki çizginin bulanıklaştığını ve daha çevik fintech şirketlerinin daha büyük, daha yavaş hareket eden yerleşik bankaların pazar payını aşındırmak için kriptodan yararlanma fırsatı sağladığını söyledi. Birla’ya göre bu gelişme, sektördeki daha sağlam düzenlemelerle sağlanacak. Ripple’ın Genel Danışmanı Stu Alderoty de, kripto para birimlerini düzenlemenin Biden yönetimi için önemli bir konu olacağını iddia ediyor:

“Etkin bir şekilde iletilen ve tekdüze bir şekilde uygulanan akıllı, iyi düşünülmüş düzenlemeler, oyun alanını eşitlemeye yardımcı olabilir, inovasyonu serbest bırakabilir ve ABD’de benimsemeyi daha yaygın hale getirebilir.”

Yıllarca düzenleyici netliği için çağrıda bulunduktan sonra, Ripple Aralık ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava edildi. FOX Business muhabiri Charles Gasparino’ya göre, Biden’ın SEC başkan seçimi Gary Gensler, gündeminin özel amaçlı satın alma şirketlerini (SPAC), fintech şirketlerini ve kripto para suistimallerini içereceğinin sinyalini verdi.

Geleneksel finansmanı üstlenmenin yanı sıra, Ripple’ın akılda daha da iddialı bir hedefi var: Ethereum’un merkezi olmayan finans sektöründeki hakimiyetini tersine çevirmek. Ripple’ın DeFi Başkanı Michael, en büyük ikinci blockchain’in (Ethereum), farklı protokollerde konuşlandırılan değerinin en az dörtte birini diğer blockchain’lere kaybedeceğini tahmin ediyor:

“2021’in sonunda DeFi’de dağıtılan değerin en az %25’inin Ethereum dışındaki ağlarda olacağına inanıyorum.”

Flare ile XRPL’ye akıllı sözleşmeler eklenmesiyle, token’laştırmayla ve merkezi olmayan borsalar ile birlikte XRP, DeFi alanında önemli bir yere sahip olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?