Mart 18, 2024

Ripple’ın Bu Hareketi Spekülasyonlara Yol Açtı: İşte 240 Milyonluk Hamleye Fiyatın Tepkisi!


Mart ayında Ripple’ın aylık emanet tahsisinin serbest bırakılması sırasında XRP coin, dalgalanmalar yaşadı. Ripple tarafından gerçekleştirilen iki işlem, 5 ve 13 Mart tarihlerinde yapılan satışlarla birlikte toplam 240 milyon XRP token’ının piyasaya sürülmesine yol açtı. Bu satışlar, XRP için geçici fiyat düşüşlerine neden oldu.

XRP defter kaşifi XRPScan’deki verilere göre, 5 Mart’taki ilk satış, bir Ripple cüzdanından bilinmeyen bir adrese aktarılan 100 milyon XRP’yi içeriyordu. O dönemdeki piyasa değeriyle bu işlem yaklaşık 63 milyon dolarlık bir değere denk geliyordu.

Şirket 13 Mart’ta daha büyük bir satış gerçekleştirerek 94,5 milyon dolar değerinde 140 milyon XRP gönderdi. Toplamda bu satışlar, Ripple tarafından sadece iki hafta içinde satılan 157 milyon dolar değerindeki XRP’yi temsil ediyor.

Piyasa Tepkisi ve Toparlanma

XRP piyasa fiyatı bu satışlara kısa vadeli dalgalanmalarla tepki verdi. 5 Mart’ta fiyat %17’den fazla düşerken, 13 Mart’ta da benzer bir düşüş yaşandı. XRP yükseliş tahminlerine rağmen, bu düşüş XRP’nin 0,6 doların altına düşmesine ve 24 saatin en düşük seviyesi olan 0,5897 dolara ulaşmasına neden oldu. Bununla birlikte, XRP’nin o zamandan beri toparlandığını ve 0,6192 dolardan işlem gördüğünü belirtmek önemlidir.

Topluluk Endişeleri ve Emanet Yönetimi

Bazı XRP coin sahipleri, XRP’nin Ripple’ın emanetinden düzenli olarak serbest bırakılmasının ve ardışık satışların fiyat üzerinde aşağı yönlü baskıya katkıda bulunduğu endişelerini dile getirdiler. Bu, piyasada arzın potansiyel olarak artmasıyla ilgilidir.

Mart ayındaki emanet sürümü için Ripple başlangıçta 1 milyar XRP’nin kilidini açmayı planlamıştı. Ancak, ikinci işlemin bir hatayla karşılaşmasıyla yalnızca 500 milyon XRP başarılı bir şekilde serbest bırakıldı. Buna rağmen, Ripple alışılagelmiş 800 milyon XRP’yi geri kilitleyerek, şirketin geri kalan 500 milyon XRP’yi ayın ilerleyen günlerinde serbest bırakma spekülasyonlarına yol açtı.

Emanetten benzer kısmi sürümlerin daha önce de gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Şubat ayında Ripple benzer bir durumla karşılaşmış ve başlangıçta yalnızca 600 milyon XRP’nin kilidi açılmış, kalan 400 milyon ise ayın ilerleyen günlerinde serbest bırakılmıştı. Bu emsal göz önüne alındığında, şirket Mart ayı tahsisi için kalan 500 milyon XRP’yi serbest bırakmayı deneyebilir.

Son düşüşe rağmen, XRP ordusu dijital varlık üzerinde hala çok yükselişte. Uzun süreli düşük performansın ardından, dijital varlık nihayet Mart ayı başlarında tırmanmaya başladı. Düşmesine rağmen, bir analist kısa süre önce XRP’nin tüm zamanların en yüksek seviyesini ne zaman geri kazanacağını açıkladı. XRP’nin kendi topluluğunun yüksek beklentilerine ulaşıp ulaşamayacağını zaman gösterecek.

Güncel piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?