Eylül 7, 2023

Ripple’dan Topluluğa Güncelleme Müjdesi: Fiyat Nasıl Tepki Verecek?


Ripple ‘ın geliştirme kolu RippleX, X’te yakın zamanda düzenlenen bir forumda XRP Ledger’a (XRPL) yapılan en son yükseltmeyi duyurdu. Rippled 1.12.0 olarak adlandırılan bu güncelleme, XLS-30 ve XLS-39 olmak üzere iki temel özellik sunuyor. Şu anda bu özellikler XRPL çekirdek protokolüne entegrasyon için oylama aşamasındadır. Onaylanmaları halinde, XRPL Mainnet’te ilk çıkışlarını yapacaklar.

XLS-30: Yerel Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM)

Listenin ilk sırasında, XRPL’ye yerel Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) desteği getiren bir özellik olan XLS-30 yer alıyor. XRPL Merkezi Olmayan Borsa (DEX) ile birlikte çalışmak üzere tasarlanan bu özellik, dijital varlık ticaretini basitleştirmeyi amaçlıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere kullanıcıların otomatik likidite havuzlarında işlem yapmalarını sağlayarak piyasa verimliliğini artıracaktır. Ayrıca bu özellik, geliştiricilerin büyüyen DeFi sektörüne erişimini genişletecek. Ripple’ın CTO’su David Schwartz daha önceki bir yazısında XLS-30’a duyduğu heyecanı dile getirmiş ve bu özelliği son yılların en heyecan verici özelliklerinden biri olarak nitelendirmişti.

XLS-39: Clawback İşlevselliği

Sırada, Clawback işlevini tanıtan bir özellik olan XLS-39 var. Bu, dijital varlık ihraç edenlerin belirli koşullar altında tokenları geri almasına olanak tanır. Başlangıçta mevzuata uygunluk için devre dışı bırakılan bu özellik etkinleştirilebilir ancak tersine çevrilemez. Clawback işlevi, özellikle işaretli hesaplara veya yasa dışı faaliyetlerde bulunanlara gönderildiğinde varlıkları korumayı amaçlamaktadır.

Bu özelliklerin hayata geçirilebilmesi için değiştirilmeleri gerekmektedir. Bu, XRPL doğrulayıcı topluluğunun en az %80’inden “Evet” oyu almayı içerir. Ayrıca, yaygın bir fikir birliği sağlamak için bu onay oranının iki hafta boyunca sürdürülmesi gerekmektedir.

Önümüzde ne var?

Bu koşullar yerine getirilirse, XLS-30 ve XLS-39 XRPL Mainnet’in bir parçası haline gelecektir. Yerel bir AMM ve Clawback özelliğinin sunulması, XRPL için önemli bir kilometre taşını işaret edebilir. Bu eklemeler merakla bekleniyordu ve dijital varlıkların platformda alınıp satılma ve yönetilme şeklini değiştirecek.

RippleX’in rippled 1.12.0 güncellemesi, XRPL’ye kayda değer değişiklikler getirecek. Topluluk oylama sürecinin sonucunu merakla beklerken, bu özelliklerin XRPL ortamını yeniden şekillendirme potansiyeli yüksek olmaya devam ediyor. Gelişmiş alım satım kabiliyetleri ve iyileştirilmiş varlık güvenliği ile bu güncelleme, XRPL ve daha geniş kripto dünyası için yeni ölçütler belirleyebilir.

Kaynak : Cryptopolitan

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?