Ripple (XRP) İçin Büyük Gün: Yarınki Ön Duruşmada Neler Yaşanacak?

0
398

SEC, Ripple Labs Inc.’e (dijital token XRP’nin arkasındaki şirket) karşı, kayıtsız menkul kıymet satışı iddiasıyla dava açtı. Söz konusu dava bir süredir kripto sektörünün gündeminde ve sürecin nasıl ilerleyeceği büyük merak konusu. Davanın başından bu yana tüm gelişmeleri ve davaya dair tartışmaları paylaşmaya devam ediyoruz. Hukuki bir süreç olduğu için uzman görüşlerinin daha belirgin hale geldiğini söyleyebiliriz.

Davaya ilişkin tartışmalar devam ederken, yerli kripto borsalarından ICRYPEX’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski SPK Daire Başkanı Tuncay Yıldıran, bir YouTube videosunda konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. ICRYPEX Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü‘nün moderatörlüğünde hazırlanan videoda en dikkat çeken kısım, Pazartesi günü yaşanacak olan büyük gelişmenin detaylarıydı. Bilindiği üzere 22 Şubat Pazartesi günü, davanın ön duruşma tarihi olarak belirlenmişti. Tuncay Yıldıran “Bu celseden ne beklemeliyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Değiştirilmiş suç duyurusunda birkaç tane nokta var. […] Ortak mektupta Ripple’ın çok ciddi iddiaları var. […] Ripple mahkemeye şu talepte bulundu: bu davayı jüri önüne taşımadan önce özet bir karar al. […] Aslında pazartesi günü muhtemeldir ki mahkeme bir karar vermeyecek. Çünkü ortak mektupta talep edilen bir iki unsur daha var.”

Yıldıran’a göre bu unsurlardan ilki Ripple‘ın 2013 yılında almış olduğu 2 hukuki görüş. Bu görüşlerde, XRP’nin menkul kıymet olma konusundaki endişeler dile getirilmişti. Bu noktada SEC, bu bilgilere erişmeye çalışıyor, fakat gizlilik sebebiyle Ripple bunları paylaşmıyor. İşte Pazartesi günü mahkeme bu konuda bir gelişme ortaya koyabilir.

Yine ortak mektupta yer alan bir diğer talep olarak SEC, yasal hakkı olan 10 ifade alma hakkını 15’e çıkarmak istiyor. Bu benzer şekilde Ripple’ın itiraz ettiği konulardan biri. Mahkemenin bu noktada da bir karar vermesi bekleniyor. Tuncay Yıldıran bu kısımla ilgili şu eklemeyi yaptı:

“Aslında Pazartesi günkü davayı bizim hukuk sistemimizdeki, ‘dava açılıp açılmayacağına ilişkin mahkeme kararı’ diye bakmak lazım. […] Çünkü: ortak mektupta 16 Ağustos 2021 tarihine kadar tarafların ellerindeki bütün delil ve belgeleri mahkemeye sunmaları konusunda alınmış olan bir karar var.  […] Pazartesi günü aslında hiçbir şey değişmeyecek.”

Özetle yarın ki ön duruşmada talepler ile ilgili karar vermesi bekleniyor. Fakat büyük bir gelişme olarak görüldüğü için XRP fiyatında hareketlilik yaşanması, şaşırtıcı olmayacaktır.Fiyatın hangi yönde etkileneceği ise büyük merak konusu. Videonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın