Ripple (XRP) Fiyatındaki Son Artışın Kaynağı Ne?

0

ABD merkezli kripto borsalarının XRP’yi platformlarından kaldırmaya devam etmesine rağmen XRP fiyatı geçtiğimiz hafta %31’in üzerinde değer kazandı. XRP fiyatı, geçtiğimiz haftalarda Ripple’a karşı açılan SEC davası sebebiyle 0.18 dolar’a kadar gerilemişti. Şu an ise mevcut 0.28 dolar destek bölgesine geri dönmeden önce kısa bir süreliğine 0.33 dolar’ın üzerinde işlem gördü.

Bu süreçte Ripple CEO’su bazı açıklamalarda bulundu ve XRP’nin %90’ının aslında ABD dışında işlem gördüğünü söyledi. Fiyatın artması bu söylemin doğruluğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Son XRP fiyat rallisi ağırlıklı olarak Asya borsaları tarafından kontrol ediliyor. Bunun yanında Binance, yaklaşık 337 milyon dolar değerinde işlem gören hacmin %32.71’inden fazlasını işleyerek lider oldu, onu %14.7 ile 145 milyon dolar değerinde HitBTC ve 117 milyon dolar değerinde Huobi %11.47 ile takip etti.

Dördüncü en büyük kripto para birimi, son 24 saat içinde 1 milyar doların üzerinde işlem hacmi kaydetti.

ABD merkezli borsaların çoğu XRP ticaretini 15 Ocak’tan itibaren durduracak, ancak ABD dışındaki borsalar dava hakkında pek rahatsız görünmüyor. Hatta birçok borsa, XRP’nin şu anda, genelde primle satış yapan Bitcoin’in üzerinde günlük işlem hacmi kaydettiğini gördü.

Örneğin, Güney Kore, Ripple için kilit pazarlardan biri ve Sentbe, Hanpass ve WireBarley gibi en iyi ödeme hizmetlerinin RippleNet ortakları olması nedeniyle XRP oldukça popüler. ABD’deki birçok kişinin XRP fiyatının unutulacağına inandığı bir zamanda bile, Kore borsalarında yüksek XRP işlem hacimlerinin yaşanmasının arkasındaki temel neden bu.

Güney Kore’nin en büyük borsalarından biri olan Bithumb, son zamanlarda satın alma spekülasyonlarıyla ilgili haberlerde XRP işlem hacminde 289 milyon dolar kaydetti. Asya piyasalarında yükselen ticaret hacminin yanı sıra, XRP’nin işlem oranı, kullanımda bir artışa işaret eden önemli bir sıçrama gördü.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Ripple’ın havale işinin ve XRP işlem hacminin çoğunluğunun, Japon ortağı SBI Holdings’in de belirttiği gibi ABD dışından geliyor olması. XRP, davadan bu yana zemini oldukça iyi tuttu ve son gelişmelere bakıldığında, devam eden davadan sağ çıkma şansı daha güçlü görünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın