Ripple (XRP) Fiyatındaki Son Artışın Kaynağı Ne?

ABD merkezli kripto borsalarının XRP’yi platformlarından kaldırmaya devam etmesine rağmen XRP fiyatı geçtiğimiz hafta %31’in üzerinde değer kazandı. XRP fiyatı, geçtiğimiz haftalarda Ripple’a karşı açılan SEC davası sebebiyle 0.18 dolar’a kadar gerilemişti. Şu an ise mevcut 0.28 dolar destek bölgesine geri dönmeden önce kısa bir süreliğine 0.33 dolar’ın üzerinde işlem gördü.

Bu süreçte Ripple CEO’su bazı açıklamalarda bulundu ve XRP’nin %90’ının aslında ABD dışında işlem gördüğünü söyledi. Fiyatın artması bu söylemin doğruluğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Son XRP fiyat rallisi ağırlıklı olarak Asya borsaları tarafından kontrol ediliyor. Bunun yanında Binance, yaklaşık 337 milyon dolar değerinde işlem gören hacmin %32.71’inden fazlasını işleyerek lider oldu, onu %14.7 ile 145 milyon dolar değerinde HitBTC ve 117 milyon dolar değerinde Huobi %11.47 ile takip etti.

Dördüncü en büyük kripto para birimi, son 24 saat içinde 1 milyar doların üzerinde işlem hacmi kaydetti.

ABD merkezli borsaların çoğu XRP ticaretini 15 Ocak’tan itibaren durduracak, ancak ABD dışındaki borsalar dava hakkında pek rahatsız görünmüyor. Hatta birçok borsa, XRP’nin şu anda, genelde primle satış yapan Bitcoin’in üzerinde günlük işlem hacmi kaydettiğini gördü.

Örneğin, Güney Kore, Ripple için kilit pazarlardan biri ve Sentbe, Hanpass ve WireBarley gibi en iyi ödeme hizmetlerinin RippleNet ortakları olması nedeniyle XRP oldukça popüler. ABD’deki birçok kişinin XRP fiyatının unutulacağına inandığı bir zamanda bile, Kore borsalarında yüksek XRP işlem hacimlerinin yaşanmasının arkasındaki temel neden bu.

Güney Kore’nin en büyük borsalarından biri olan Bithumb, son zamanlarda satın alma spekülasyonlarıyla ilgili haberlerde XRP işlem hacminde 289 milyon dolar kaydetti. Asya piyasalarında yükselen ticaret hacminin yanı sıra, XRP’nin işlem oranı, kullanımda bir artışa işaret eden önemli bir sıçrama gördü.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Ripple’ın havale işinin ve XRP işlem hacminin çoğunluğunun, Japon ortağı SBI Holdings’in de belirttiği gibi ABD dışından geliyor olması. XRP, davadan bu yana zemini oldukça iyi tuttu ve son gelişmelere bakıldığında, devam eden davadan sağ çıkma şansı daha güçlü görünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.