Ripple (XRP) Fiyatında Düşüş! Düşüş Devam Edecek Mi?

0
630

Ripple, Kasım ayında 0.92 dolar’a hızlı bir çıkış yaptı ancak yükseliş trendini sürdüremedi. Üçüncü en büyük kripto para birimi, hafta boyunca 0.6 doların üzerinde sabit kaldı, ancak yazının kaleme alındığı sırada, belki de Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb’in sebep olduğu, yaşanan muazzam satış baskısı nedeniyle 0.5 dolar aralığına geriledi.

Jed McCaleb XRP Satışları Arttı

Ripple’ın kurucu ortağının yaklaşık 3.8 milyar XRP’ye sahip olduğu düşünülüyor. Token fiyatı yükselirken, günlük işlem hacmi de yükseldi ve McCaleb’in satış oranını artırmasına izin verdi. Kurucu ortkala Ripple arasında 2016 yılında imzalanan bir anlaşma, kurucu ortağın ortalama günlük XRP hacminin %1’ine kadar satış yapmasına izin veriyor.

Ünlü bir analist olan Leonidas Hadjiloizou’ya göre McCaleb, hacim arttıkça satışları artırmayı tercih etti. Bir noktada, 9.9 milyon XRP satıldı ve bu kurucu ortak tarafından yapılan en yüksek günlük satış oldu. Bu kadar yüksek oranlarda satışa devam etmesi durumunda, McCaleb’in XRP cüzdanı yaklaşık 380 gün içinde tükenecek. Hadjiloizou durumu şu şekilde açıkladı:

“Jed ve Ripple arasındaki anlaşmaya göre, sattığı miktarın her hafta (her Pazar) değiştiğini unutmayın. Bu, önümüzdeki altı günün her biri için bu miktarı satacağı anlamına gelir.”

Diğer ünlü analistler, bu satışların XRP üzerinde baskı oluşturduğuna inanıyor. Mati Greenspan geçmiş dönemde yaptığı bir açıklamada, “bir token’ın toplam dolaşımdaki arzının %2’sinden fazlasını, fiyatı en azından biraz etkilemeden satmanın mümkün olmadığını” belirtti.

XRP, Cuma günü sizlerle paylaştığımız üzere simetrik bir üçgen modelinin altında düzeltme yaşadı. Token, yazı yazılırken 0.59 dolar’dan işlem görürken, destek 0.55 dolar olarak belirlenmiş gibi görünüyor. Ancak Ripple günü 0.6 dolar’ın altında kapatırsa, büyük düşüşler yaşanabilir. Diğer taraftan, XRP günü 0,6 dolar’ın üzerinde kapatırsa ve yükselen trend çizgisinin üzerindeki pozisyonu geri kazanırsa, iyileşme devreye girebilir. 0.6 dolar’ın üzerinde alım satım yapmak, daha fazla alıcıyı pazara katılmaya teşvik eder ve muhtemelen 0.7 dolar ve 0.75 dolar’lık diğer direnç seviyelerini hedeflemek için yeterli hacim yaratır.

Son olarak kurucu ortağın rekor miktarda satış yaptığının altını çizmekte fayda var.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın