Ripple (XRP) Fiyatı Neden Yükseldi?

XRP fiyatı dünden beri güçlü bir toparlanma gösteriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs aleyhine dava açtıktan sonra, XRP fiyatı 0.50 dolar fiyatından zamanla 0.18 dolar’a geriledi. Ancak son 24 saat içinde, fiyat %30 oranında artış göstermiş durumda. Yazının kaleme alındığı sırada XRP 0.28 dolar’dan işlem görüyor.

SEC davasıyla ilgili herhangi bir haber olmadığı için dünkü artışı neyin tetiklediği şüpheli. Bildiğimiz gibi, ilk ön duruşma 22 Şubat’ta yapılacak. Ripple’ın birkaç gün önce duyurduğu gibi, şirket SEC’in suçlamalarını çürütmek için bundan önce ayrıntılı bir yasal açıklama yapacak. Ancak dün bununla ilgili bir haber de yoktu.

Bu nedenle, olası itici faktör, mevcut piyasa duyarlılığı ve özellikle altcoin rallisi kaynaklı olabilir. Uzmanların söylediği Ethereum liderliğinde, Cardano (ADA), Stellar (XLM), Chainlink (LINK), Aave ve Synthetix gibi DeFi coin’ler çift haneli kazançlar kaydediyor . Bu eğilimin ardından XRP de aynı şeyi yapmış olabilir.

Ripple’dan CBDC Raporu

Ripple’dan dün gelen tek haber, “CBDC’lerin Geleceği – Neden Tüm Merkez Bankaları Harekete Geçmeli” başlıklı yeni bir raporun yayınlanmasıydı. Raporda Ripple, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) zorluklarını ve potansiyelini inceledi ve bir dizi tavsiyede bulundu.

“XRP, diğer tüm dijital varlıklardan daha hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilir, bu da onu iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birbirine bağlamak için ideal bir araç haline getiriyor. Bu çözüm aynı zamanda CBDC’lerin doğrudan değişimini de destekleyebilir.”

Ayrıca rapordaki blog gönderisinde Ripple, “bu CBDC’leri başlatmak için kullanılabilecek protokolleri ve altyapıyı geliştirmek” amacıyla “dünya çapındaki düzenleyiciler ve merkez bankaları ile yakın bir şekilde çalıştığını” belirtiyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.