Ripple (XRP) Fiyatı Neden Düştü?

Ripple’in yerel token’ı XRP, büyük bir airdrop öncülüğünde sahiplerin ve bakiyelerin anlık görüntüsünün alınmasından günler sonra düşüş eğilimini devam ettiriyor. XRP, son 24 saatte piyasa değeri açısından ilk ellide en kötü performans gösteren kripto varlık oldu. Fiyatlar dünden bu yana %7 düştü ve buna karşılık altcoin’lerin çoğu şu anda yeşil renkte.

XRP Fiyat Sıkışıklığı

Şu anda 0.457 dolar’dan işlem gören XRP, bu seviyeye dün gün içi en yüksek seviyesi olan 0.493 dolar’dan düştü. Tradingview’a göre altcoin, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 24 Kasım’daki 0.78 dolar fiyatından %42 oranında düştü. Geçtiğimiz yedi gün içinde ise XRP %18 oranında değer kaybetti ve iki haftalık görünüm %26’lık düşüşle daha da kötüleşti. Bu yılki yükseliş trendi açıkça düştü ve düşüş hızlanıyor.

XRP fiyatlarının yükselmesi iki yıldan fazla sürdü, ancak bu kısa vadeli kazançlar hızla aşınır gibi görünüyor. Varlık, 2017/18 kripto zirvesi sırasındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.3 dolar fiyatından %86 daha düşük.

Flare Airdrop Kıvılcımı Sona Erdi

Ağustos ayında açıklanan DeFi protokolü Flare Network’ten XRP sahipleri için bir airdrop oluşturulacağı haberiyle fiyat çok az ivme kazandı. Birkaç yıldır ‘XRP Ordusu’nun en büyük heyecanı olan Flare, DeFi’ın XRP ekosistemine Ethereum Virtual Machine ve FLR adı verilen Ethereum tabanlı bir token getirmeyi vaat ediyor.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde FLR token’larını dağıtabilmek için 12 Aralık’ta cüzdanlardaki XRP bakiyelerinin anlık görüntüsü alındı. Toplam 100 milyar Spark token’ının 45 milyarı dağıtılacak ve resmi blog yazısına göre yaklaşık 3 ila 6 aylık bir süre için dağıtım başlatılabilir.

Firma, Flare Network üzerindeki güvenilir XRP’yi daha sonra çeşitli DeFi uygulamalarında kullanılabilecek bir FXRP token’ı olarak ayarlamayı planlıyor. Bunların yanında maalesef XRP sahipleri için beklenen airdrop yükselişi çoktan gerçekleşti ve satışlar hızlanıyor.

XRP Fiyatları Neden Düştü?

Bilinen kripto para birimi analistlerinden @crediblecrypto’a göre, XRP fiyatında %61.8 geri çekilme tamamen normal ve %150 oranında bir artıştan sonra bekleniyordu. Ona göre airdrop’un XRP fiyatlarındaki düşüşle hiçbir ilgisi yok ve sadece düzeltme ile airdrop aynı anda gerçekleşen iki farklı olay. Analist twitter üzerinden bir takipçisine yanıt verirken şunları söyledi:

“Airdrop ile hiçbir ilgisi yok. Korelasyon nedensellik değildir. %150 gibi yükseliş yaşadık, bir düzeltme bekleniyordu. Şimdiye kadar %61.8 geri çekilme oranına ulaştı: tamamen normal. Airdrop, (iki hafta önce başlayan airdrop) düzeltme sırasında gerçekleşti.”

Görüldüğü üzere XRP fiyatındaki düşüşü airdrop’la ilişkilendirenler olduğu gibi, iki olay arasında ilişki kurmayanlar da var. Farklı analistlere göre de XRP’nin düşüşünün arkasındaki neden fiyattaki teknik zayıflık. XRP’nin tek tek destek seviyelerini kaybettiği bilinen bir gerçek. Teknik zayıflığın ise spark airdrop’un heyecanın sönmesi olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.