Ripple (XRP) Davasında Neler Oluyor? İşte Son Gelişmeler!

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin menkul kıymet dışı ilan edilmediğini açıkladı. Düzenleyicinin, Ripple ile olan dava sona erdikten sonra Ethereum hakkında bir soruşturma yürütmesi muhtemel görünüyor.

ABD denetim kuruluşu EMPOWR, SEC’in Ripple davasını ele alması nedeniyle düzenleyici kuruma dava açtı. EMPOWR (Empower Oversight Whistleblowers & Research) davayı Virginia’nın Doğu Bölgesi’nde açtı. Söz konusu kuruluş, devlet düzenleyici kurumlarının bağımsız gözetimine odaklanan, kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur.

EMPOWR, eski SEC başkanları ve bölge ofislerinin müdürleri Jay Clayton, Marc Berger ve Bill Hinman’ın Ripple davasında büyük bir çıkar çatışması olduğunu iddia ediyor. Bu yeni bir gündem maddesi değil. Daha önce de adı geçen isimlerin XRP davası üzerinden çıkar sağladığı iddia edilmişti. Örneğin; Clayton’ın önceki hukuk firması bir zamanlar Ethereum’un kurucu ortaklarını temsil ediyordu. Bunun yanında Hinman’ın eski hukuk firması Simpson, Thacher & Bartlett’in Enterprise Ethereum Alliance’ın yönetim kurulu üyesi olduğu iddia edildi.

Kısaca üç SEC yetkilisi, Bitcoin veya Ethereum ile ilgilenen veya bunlarla ilişkili şirketlere katılmak için SEC’ten ayrıldı. Devam eden davasında, kripto topluluğunun savunucuları SEC’i ödeme devi Ripple’a karşı önyargılı olmakla suçladı.

Ayrıca EMPOWR, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası uyarınca SEC,’in Ripple aleyhindeki davasında tuttuğu kayıtlara erişim istedi. Bu kayıtlarda eski SEC başkanlarına ve XRP’ye karşı önyargılı yetkililere ilişkin bilgilerin yer aldığına inanılıyor.

Bunların yanında Ripple davasındaki yeni ifadeyle, SEC’in Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet mi yoksa menkul kıymet dışı mı olduğu konusundaki duruşunu henüz netleştirmediği ortaya çıkıyor.

SEC’in avukatı, “Aşırı teknik olmak istemiyorum ama [SEC] Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını, Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söylemek için herhangi bir eylemde bulunmadı” dedi. Yani ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ve Ethereum’u resmi olarak menkul kıymet dışı ilan etmediğini doğruladı.

Son olarak kripto para analisti ve yatırımcısı Kevin Cage, XRP fiyatı konusunda iyimser. Analist, altcoin’in borsalardan kaldırılmasıyla başlayan ve bir yıldır devam eden savaşın ardından hala ilk 10’da olduğuna dikkat çekiyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın