Ocak 12, 2024

Ripple ve SEC Davasında İşler Kızışıyor: Bir Sonraki Önemli Tarih Belli Oldu!

Ripple uzun bir süredir ABD’de SEC ile yasal mücadelesine devam ediyor. SEC, şirketi 2022-2023 yılı için mali tablolar üretmeye zorlamak için bir önerge verdi ve ayrıca “kurumsal Satışları” düzenleyen şikayet sonrası sözleşmeleri de hazırladı. En son talep 11 Ocak’ta yapıldı.

Mektup, New York Güney Bölgesi Sulh Yargıcı Sarah Netburn’e gönderilmiş olup, kısmen Ripple tarafında olduğu bilinen Yargıç Analisa Torres’in davada özet kararını vermesinden uzun bir süre sonra geldi.

Torres’in 13 Temmuz 2023 tarihli kararına göre Ripple’ın kurumsa alıcılar başta olmak üzere hedge fonları ve ODL müşterilerine kayıtsız menkul kıymet sattığı kabul edilmişti. Yargıça göre kurumsal satış sözleşmelerindeki belirli hükümler, alıcı tarafların XRP token’ı bir emtia veya para birimi olarak görmediğini de gösteiriyor. Ancak Ripple bu satışlardan 729 milyon dolarlık satış ederek yasaları ihlal etti. Ancak bu ihlal sadece kurumsal yatırımcılar cephesinde gerçekleşti. Yani bireysel satışlar herhangi bir ihlal içermiyor.

SEC, Ripple’ın şimdiye kadar şikâyet sonrası belgelerin hiçbirini sunmadığını iddia etti. Konuyla ilgili olarak birçok kez telefon ve e-posta yoluyla bağlantı kuran taraflar, son belge talebiyle ilgili olarak herhangi bir sonuca henüz varamadı.

SEC Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Ripple tüm taleplere haksız bir şekilde itiraz etmiş olsa da, SEC yalnızca iki dar belge talebi ve bir soru önergesi için zorlama talebinde bulunuyor” yorumu yaptı.

Mahkeme SEC’in talebini değerlendirdi ve çözüm yollarıyla ilgili keşif son tarihinden sonra davasını mahkemeye sunmak için bir ay süre verdi ve Ripple’ın da buna itiraz etmek için bir ay süresi var. Her iki tarafın da bu kez uzlaşmaya varacağı tahmin ediliyor.

Avukat James K. Filan’a göre ise davada bir sonraki önemli tarih 19 Ocak 2024 tarihini işaret ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?