Haziran 15, 2024

Ripple ve SEC Davası: SEC Tozlu Rafları Karıştırıyor!


Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki uzun süredir devam eden dava, şirketin Anında Likidite Sağlama (ODL) satışlarıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Son gelişmeler ve SEC’in suçlamaları, Ripple’ın ODL satış uygulamalarının daha önceki ihlallere benzer olduğunu iddia ediyor. Dava ilerledikçe, hukuk uzmanları sürece dair görüşlerini paylaşıyor.

XRP yanlısı avukat Bill Morgan, Ripple’ın iş uygulamalarıyla ilgili SEC’in devam eden endişelerini bir tweet ile açıkladı. Morgan, SEC’in, şirketin TerraForm Labs Anlaşma Kararı hakkında yazdığı mektuba verdiği tepkiyi değerlendirdi ve şirketin düzenleyici incelemelerle karşı karşıya olduğunu belirtti. Morgan’a göre, SEC, daha önceki ihlallere benzer ODL satış uygulamalarıyla suçluyor.

Morgan, Ripple’ın mevcut ODL satışlarının herhangi bir kuralı ihlal edip etmediği konusunda yargıcın karar vermesi için yeterli delil olmadığını belirtti. Durumu karmaşıklaştıran bir diğer faktör ise SEC’in Temmuz ayında verilen özet karara itiraz edebileceği ihtimali. Geçmişteki düzenleyici eylemlere rağmen, SEC, Ripple’ın mevcut operasyonlarının hala risk taşıdığını öne sürüyor. Morgan, SEC’in uyarısına rağmen davaya bakan yargıcın sınırlamalarla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

XRP yanlısı avukat Fred Rispoli, Yargıç Torres’in kararını Temmuz sonu veya Ağustos başında vereceğini tahmin ediyor. SEC, 2 milyar dolar ceza talep ederken, Ripple bu cezanın 10 milyon doları geçmemesi gerektiğini savunuyor. Rispoli, şu an için uzlaşma olasılığının %0 olduğunu düşünüyor ancak yargıçların kararında ele alması gereken bazı konularda SEC ve Ripple arasında anlaşmaya varılabileceğini belirtiyor.

Hukuki belirsizlik, XRP’nin piyasa performansını etkiliyor. XRP şu anda 0,48 dolardan işlem görmekte ve düşüş eğiliminde. Bu dalgalanmalara rağmen, XRP işlem hacmi %8 artış göstererek 1,1 milyar dolara ulaştı ve piyasa değeri 26,5 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?