Ripple: SEC, Açıklayıcı Kanıtları Saklıyor! İşte XRP Davasındaki Son Gelişmeler

Ripple CEO’ları Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in hukuk ekibi, dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan hukuki anlaşmazlıklarında mahkemeye yeni bir bildirimde bulunarak ciddi iddialarda bulundu. Bildiriye göre, her iki taraf da SEC’in davadaki temel konular hakkında bilgi aramayı ve üretmeyi reddetmesiyle ilgili “üç uzun video konferans ve bir mektup alışverişi” sonrasında “çıkmaza” girdi.

Ripple’in avukatları bu nedenle SEC’in “uygun olmayan bir şekilde ilgili, potansiyel olarak temize çıkaran kanıtları saklamasına” bir son vermek istiyor. Ripple, hakim Analisa Torres’ten SEC’i Bitcoin ve Ethereum hakkında da kendilerinkine benzer dosyalar üretmeye zorlamasını talep etti. Fakat Ripple’a göre SEC, Bitcoin veya Ethereum ile ilgili belgeleri ve doğrudan XRP’nin durumuyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir “iç iletişim” ile ilgili belgeler üretmeyi reddediyor. Bu noktada SEC, kendi adına, Ripple’ın taleplerinin davayla ilgisi olmadığını iddia ediyor. Ayrıca, eski SEC Başkanı Jay Clayton ve iki komisyon üyesinin dosyalarına erişimi de reddediyor.

Ripple, özellikle üçüncü şahıslardan alınan ve üçüncü şahıslara yapılan iletişimlere ve ayrıca Ethereum ve Bitcoin’in menkul kıymet olmayanlar olarak sınıflandırılmasına ilişkin SEC belgelerine erişmek istiyor. Özetle SEC, keşif aşamasında Ripple’ın avukatlarına açıklayıcı kanıtları teslim etmeyi reddediyor.

Bunların yanında Ripple, SEC’in dijital varlıkların satışının menkul kıymet satışı olup olmayacağı konusunda “piyasa çapında tartışma, analiz ve uygulamada merkezi bir oyuncu” olduğunu iddia ediyor. Bu kapsamda, SEC’in davanın açılmasından önceki sekiz yıl içindeki davranışına dikkat çekiyor:

“Bugüne kadar toplanan bilgilere göre; piyasanın birçok değerli katılımcısı, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı konusunda SEC’ye bilgiler sundular ve tersi bir durum var ise SEC’de kamuoyuna açıklama yapmasını talep ettiler. Ancak kurum, Aralık 2020’de açtığı davaya kadar konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı. İster iç ister dış kaynaklı olsun, bu durumla ilgili öğrenilebilecek her şeyi öğrenmek savunma tarafı için tutarlı bir harekettir ve dava için kritik olan bu tür konuların mahkeme tarafından anlaşılabilir olması bizim için çok önemlidir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 1 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

  • oğuzhan

    SEC'in kaçacak yeri kalmadı, "bilgilerimi istiyorsan, belgeleri açıkla" diyor Ripple, neden ben menkul kıymetim ama BTC ve ETH değil görelim diyor :D xrp uçmaya hazır olsun!

    Cevap Yazın
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.